10 lat w służbie Bogu i ludziom

Dokładnie 10 lat temu – 29 maja 2010 r. święcenia prezbiteratu przyjęło pięciu diakonów Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach. Dzisiaj dziękowali oni wraz z bp. Andrzejem Kaletą za „cynową” rocznicę święceń kapłańskich.

– Dziesięć lat temu usłyszeliście słowa: Niech przystąpią ci, którzy mają przyjąć święcenia prezbiteratu (…). Słysząc swoje imię mówiliście: jestem – tymi słowami rozpoczął homilię bp Kalata.

Kaznodzieja zauważył, że w dniu dziesięciolecia kapłaństwa przychodzą na myśl sytuacje i osoby, których księża jubilaci doświadczyli na swojej kapłańskiej drodze. – Wychodziliście na spotkanie z ludźmi, podobnie, jak Pan Jezus, który upomina się o obecność swoich uczniów, upomina się o ich wiarę, o to ich <<jestem>> (…). Świat niejednokrotnie chce nam przeszkodzić w tym byciu z Chrystusem – mówił bp Kaleta.

Nawiązując do odczytanej Ewangelii hierarcha zauważył, że Jezus pyta dzisiaj także nas – tak, jak Piotra: Czy kochasz mnie? – Jaka będzie nasza odpowiedź? – pytał biskup.

Bp Kaleta przywołał także osobę nieżyjącego ks. prof. Józefa Kudasiewicza. – Nasz profesor ks. Kudasiewicz wielokrotnie mówił: Nie siedźcie! Tylko idźcie! Jest to wezwanie dla nas wszystkich, którzy obchodzimy kolejną rocznicę święceń – mówił bp Kaleta.

Biskup zachęcił jubilatów, aby nie ustawali w głoszeniu ewangelii.

Jubileuszowa Msza św. została odprawiona w kaplicy na plebanii parafii św. Jadwigi w Kielcach, gdzie proboszczem jest opiekun ich roku ks. prałat dr Andrzej Kaszycki.

xmhas

Foto: Dkn Karol Klusek