10 rocz. śmierci profesora Jerzego Rosińskiego

W środę, 19 grudnia 2018 r. - w przeddzień 10. rocznicy śmierci prof. Jerzego Rosińskiego - w Bazylice Katedralnej w Kielcach została odprawiona Msza św. w intencji tego wielkiego organisty, kompozytora i pedagoga. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił Biskup Kielecki Jan Piotrowski.

Po Mszy św. odbył się koncert upamiętniający postać tego wielkiego muzyka. Podczas koncertu wystąpili: ks. dr hab. Paweł Sobierajski – tenor, Mariusz Bednarz – baryton, Chór Bazyliki Katedralnej w Kielcach, s. Hanna Szmigielska – organy, Przemysław Rudkowski - fortepian. Koncert poprowadził ks. Paweł Rej. W programie znalazły się utwory zarówno dawnych kompozytorów jak i współczesnych. Szczegółowy program można zobaczyć poniżej. 

Z okazji 10. rocznicy śmierci prof. Rosińskiego Komisja Muzyczno-Organistowska Diecezji Kieleckiej wydała specjalny numer swojego kwartalnika „Śpiewajmy i grajmy Bogu". Uczestnicy koncertu mogli zabrać ze sobą egzemplarz tego czasopisma.

- „Nie ma żadnego kieleckiego muzyka, który by nie znał prof. Jerzego Rosińskiego. Nie ma żadnego organisty w diecezji kieleckiej, który nie spotkałby się z jego niesamowitą osobowością, kunsztem muzyka i legendarną wręcz harmonią. Nie ma wreszcie konesera muzyki organowej w okolicy, który nie słyszałby o osobie skromnego organisty Bazyliki Katedralnej w Kielcach. Podczas koncertu chcieliśmy uczcić pamięć długoletniego organisty Bazyliki Katedralnej w Kielcach kompozytora wielu pieśni liturgicznych i sakralnych, wreszcie wspaniałego i cierpliwego pedagoga – nauczyciela organów w Diecezjalnym Studium Organistowskim, dyrygenta wielu chórów, niesamowitego człowieka" - relacjonują organizatorzy koncertu. 

tekst za: kielcekatedra.pl

>> Galeria zdjęć