15 kleryków na I roku w naszym WSD

15 studentów I roku rozpocznie nowy rok akademicki w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach. To najlepszy wynik od kilku lat. W 2011 studia w WSD inaugurowało zaledwie 8 kleryków. – „Liczba ta może ulec zmianie, bo rekrutację przedłużono do końca miesiąca” – mówi KAI ks. dr Grzegorz Kaliszewski, rektor WSD.

Studia na WSD trwają 6 lat. Realizowany jest program filozoficzno – teologiczny ustalony we współpracy z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim.

Ksiądz rektor zapowiada kontynuację udanych akcji powołaniowych, które cieszyły się bardzo dobrą frekwencją, choć podkreśla że o powołaniu do kapłaństwa decyduje przede wszystkim Opatrzność Boża i działanie Ducha Świętego.

Do udanych przedsięwzięć popularyzujących powołania należał projekt powołaniowy "Kleryk to... zostań nim na weekend i zobacz sam". Z dwóch edycji skorzystało ok. 60 młodych mężczyzn i wielu z nich zdecydowało się na wybór kapłańskiej drogi. „W nowym reku akademickim planujemy trzy edycje tej akcji, otwarte dni seminaryjne oraz nowy, czytelny sposób dotarcia do uczniów szkół średnich, nad koncepcją którego jeszcze pracujemy” – zapowiada ksiądz rektor. W internecie udostępniono także film "Dzień z życia kleryka".

Wśród 15 osób przyjętych na I rok dwóch alumnów pochodzi z Kielc, reszta - z diecezji, m.in. z Szydłowa, Leszczyn, Buska–Zdroju, Huty Nowej, Małoszowa, Samsonowa, Kazimierzy Wielkiej, czy podkrakowskich Słomnik. Jeden z kandydatów pochodzi z Radomia.

Uroczysta inauguracja odbędzie się 23 października. Wyższe Seminarium Duchowne to najstarsza uczelnia w Kielcach. Zostało ono erygowane dekretem biskupa krakowskiego Felicjana Konstantego Szaniawskiego z 1726 r. Seminarium od 2009 r. afiliowane do Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

Studia trwają 6 lat. Realizowany jest program filozoficzno – teologiczny ustalony we współpracy z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim.

Na co dzień do dyspozycji kleryków jest odnowiony gmach seminarium, kościół seminaryjny pw. Trójcy Świętej, dwie kaplice: św. Stanisława Kostki i św. Kazimierza, dobrze wyposażona biblioteka, szeroki wybór kół zainteresowań, ponadto Teatr Seminarium, zespół muzyczny „Kerygmat”, Klerycki Krąg Harcerski, czasopismo „Obecni”.

W 2010 r. seminarium opuściło sześciu absolwentów, w 2011 – ośmiu, w 2012 – trzynastu.

dziar
tekst za: www.ekai.pl