15 relikwii Błogosławionych i Świętych w Kazimierzy Wielkiej

Zapalony paschał symbolizujący Zmartwychwstałego Chrystusa, relikwie 12 świętych i 3 błogosławionych Kościoła oraz relikwie Krzyża Świętego towarzyszyły wiernym zebranym na "Nocy Świętych" w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Kazimierzy Wielkiej.

Czuwanie modlitewne ze Świętymi i Błogosławionymi rozpoczęło się w kazimierskim kościele o godz. 17.00. Najpierw wszyscy uczestniczyli we Mszy św., która stanowi centrum życia każdego chrześcijanina. Msze św. celebrowali wikariusze: ks. Michał Haśnik i ks. Leszek Puchała. W homilii ks. Haśnik zachęcał wszystkich do tego, aby każdego dnia dążyć do świętości. „Każdy uczeń Jezusa – członek Kościoła – ma jasno określony cel swego życia – stawać się doskonałym, stawać się świętym!” – mówił kaznodzieja.

Ks. Haśnik zauważył, że obecnie myli się przeżywanie Uroczystości Wszystkich Świętych ze Świętem Zmarłych. „Musimy sobie uświadomić, że ta uroczystość nie jest żadnym Świętem Zmarłych – jak przyjęło się mówić. Święto Zmarłych to jest Dzień Zaduszny. Ponadto te dwa dni, zadumy nad świętością i zadumy nad śmiercią, nam – katolikom – nie mogą w żaden sposób kojarzyć się z pogańskim świętem „Halloween”, które rozpowszechnia okultyzm i magię”. Kaznodzieja przestrzegał przed korzystaniem z horoskopów, zjawiskiem jasnowidztwa i przepowiadaniem przyszłości.

Kończąc kazanie ks. Haśnik zachęcał: „To właśnie Ty – drogi Bracie i Siostro – także możesz zostać świętym, jeżeli tylko w to uwierzysz i pozwolisz Bogu działać w swoim życiu”.

Po Mszy św. zostało odprawione ostatnie nabożeństwo różańcowe. Przed każdą dziesiątką diakon Piotr Nocoń przybliżył zebranym czym są relikwie, dlaczego się je czci oraz podał życiorysy „najmłodszych” polskich błogosławionych: Edmunda Bojanowskiego, Michała Sopoćki i Jana Pawła II.

Po błogosławieństwie sakramentalnym wszyscy obecni, ze śpiewem Litanii do Wszystkich Świętych, z zapalonymi świecami, udali się w procesji wokół kościoła.

Na zakończenie Nocy Świętych oddano cześć przez ucałowanie relikwiom świętych i błogosławionych: św. Piotra, św. Paschalisa, św. Aquili, św. Sewerusa, św. Crescensa, św. Teodora, św. Iucundusa, św. Małgorzaty, św. Jana z Dukli, św. Antoniego z Padwy, św. Filipa Nereusza, św. Franciszka Salezego, bł. Edmunda Bojanowskiego, bł. Michała Sopoćki i bł. Jana Pawła II.

"Noc Świętych" - to czuwanie modlitewne ukazujące piękno powołania do świętości. Diecezjalne obchody odbywają się co roku w kościele św. Wojciecha w Kielcach. W tym roku podobne inicjatywy przejęły także trzy kościoły dekanalne: w Kazimierzy Wielkiej, Busku-Zdroju i Łopusznie. "Noc Świętych" to religijna alternatywa pogańskiego święta "Halloween", które od kilku lat coraz mocniej jest obchodzone w Polsce.

tk

Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Kazimierzy Wielkiej