200 skautek z całej Polski pielgrzymowało do MB Loretańskiej

Dwieście przewodniczek z żeńskich drużyn Skautów Europy – Stowarzyszenia Harcerstwa Katolickiego „Zawisza” Federacja Skautingu Europejskiego - zakończyło 23 września 2012 r. trzydniową pielgrzymkę do sanktuarium MB Loretańskiej w Piotrkowicach. Skautki zawierzały Bogu i Maryi swoją pracę, spotkały się także z bp. Marianem Florczykiem.

Skautki - przewodniczki rozpoczęły swoje pielgrzymowanie w piątek 21 września od Kielc i Mszy św. w kościele klasztornym na Karczówce.

W sobotę 22 września podzielone na trzy grupy wyruszyły w pieszej pielgrzymce z: Obic, Włoszczowic i Suchowoli, przechodząc ok. 20 kilometrów i docierając do Piotrkowic.

W sanktuarium MB Loretańskiej w Piotrkowicach Mszę św. odprawił bp Marian Florczyk w asyście duszpasterzy towarzyszących skautkom. W homilii biskup nawiązał do hasła tegorocznej pielgrzymki: „Niewiastę dzielną któż znajdzie?” Bp Florczyk rozważał, co oznacza dzielność kobieca w dzisiejszych czasach. Wskazywał dzielne postawy współczesnych matek, żon, mówił także m.in. o wychowawczej misji, jaka stoi przed przewodniczkami.
Tego dnia skautki podczas Mszy św. zawierzały Bogu i Maryi roczny plan swojej pracy. W sobotę odbyło się także spotkanie z siostrami z Koinonii św. Pawła w Kielcach.

W niedzielę Mszy św. w sanktuarium przewodniczył krajowy duszpasterz skautek ks. Marek Adamczyk, a homilię wygłosił ks. Paweł Tambor z Kielc. Trzydniową pielgrzymkę zakończył apel skautowy.

„Przewodniczki – szczepowe, drużynowe, przyboczne od dawna poszukiwały dla siebie stałego miejsca skupienia i pielgrzymek, mam nadzieję, że będzie nim nasze sanktuarium” – mówi KAI brat Piotr Filipek, karmelita bosy, który zanim wstąpił do klasztoru, przez 5 lat był skautem w drużynie nałęczowskiej.

Uważa, że dziewczęta, które przybyły tutaj m.in. z Warszawy, Lubelszczyzny, Małopolski, Śląska „postarają się zbudować tradycję skautową wokół sanktuarium”.

Wrzesień każdego roku jest tradycyjnie czasem wędrówek uczestników najstarszej gałęzi wiekowej polskiej organizacji Skautów Europy, nazywanej „Drogą”, która zrzesza młodzież męską i żeńską powyżej 17. roku życia w dwóch odrębnych organizacyjnie i metodycznie sekcjach: wędrowników i przewodniczek. Takie wędrówki odbywają się regularnie od 1996 r.

Tegoroczna pielgrzymka przewodniczek do Piotrkowic odbywała się w duchu wędrówki harcerskiej połączonej z pieszą pielgrzymką o charakterze religijnym. Uczestniczki gotowały samodzielnie posiłki przy ogniskach, nocowały pod namiotami, a swoją wiarę akcentowały poprzez codzienną modlitwę - Mszę św., różaniec, adorację Najświętszego Sakramentu, niesienie krzyża i feretronów.

Podobną pielgrzymkę odbędą wędrownicy, którzy w tym roku także wybrali województwo świętokrzyskie - sanktuarium na Świętym Krzyżu - gdzie przybędą 29 i 30 września. Przejdą trasami z Łagowa, Kałkowa i Modliborzyc, proponując mieszkańcom Gór Świętokrzyskich ogniska ewangelizacyjne. W sobotę 29 września spotkają się m.in. z bp. kieleckim Kazimierzem Ryczanem i uczestnikami XIII Pielgrzymkowego Rajdu na św. Krzyż. Zaplanowali także w tym dniu spotkanie w Nowej Słupi dla ok. 350 uczestników wędrówki, w tym goście z Ukrainy.

Skauci Europy to należąca do Federacji Skautingu Europejskiego organizacja harcerska, skupiająca ponad 2600 osób. Ruch rozwija się w ok. 60 miejscowościach w całej Polsce.

Celem działalności skautowej jest praca wychowawcza pojmowana jako pomoc rodzinom katolickim w wychowywaniu dzieci oraz młodzieży w wieku od 9 do 24 lat. Zajęcia są prowadzone osobno dla chłopców i dziewcząt.

dziar
tekst za: www.ekai.pl