21 kandydatów na pierwszy rok w WSD

21 kandydatów rozpocznie wkrótce zajęcia w Wyższym Seminarium Duchownym, co kieleckiej uczelni przygotowującej przyszłych kapłanów, daje 4-5 miejsce w Polsce pod względem rekrutacji na pierwszy rok. „Wynik może jeszcze się poprawić” – uważa ks. dr Grzegorz Kaliszewski, rektor WSD w Kielcach. W 2012 r. studia na pierwszym roku rozpoczynało 14 kleryków.

Tegoroczni kandydaci pochodzą z różnych, w większości wiejskich parafii diecezji kieleckiej, trzech jest spoza diecezji (to przyszli klerycy z archidiecezji krakowskiej, częstochowskiej i diecezji radomskiej). Wczoraj przyjechali do seminarium i uczestniczyli w obchodach 20-lecia święceń biskupich bp. Kazimierza Ryczana.

Uroczysta inauguracja roku akademickiego 2013/2014 w Kielcach jest zaplanowana na 22 października, choć zajęcia dla kleryków ruszają już 1 października.

Wzrost powołań do kapłaństwa rektor WSD ks. dr Grzegorz Kaliszewski upatruje w m.in. w akcjach powołaniowych, organizowanych w ostatnim czasie.

Były to np. Dni Seminaryjne, regularne modlitwy i spotkania powołaniowe w każdej parafii, spotkania z maturzystami, dni otwarte seminarium, projekcje filmów, autorskie projekty powołaniowe, szczególnie kilka edycji cieszącej się popularnością akcji „Kleryk to… Zostań nim na weekend i zobacz sam”. Uczestnicy – ewentualni kandydaci do kapłaństwa, mogą wziąć udział w typowym codziennym życiu kleryckim w murach seminarium, z włączaniem się w rytm modlitw, w posługę w ośrodkach i placówkach współpracujących z kieleckim seminarium oraz w przewidziane harmonogramem prace fizyczne. Z tej propozycji skorzystało już kilkaset osób. Część z nich zdecydowało się na wybór kapłańskiej drogi.

Wyższe Seminarium Duchowne to najstarsza uczelnia w Kielcach. Zostało ono erygowane dekretem biskupa krakowskiego Felicjana Konstantego Szaniawskiego z 1726 r. Studia trwają 6 lat. Realizowany jest program filozoficzno – teologiczny ustalony we współpracy z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim.

dziar
tekst za: www.ekai.pl