291 inauguracja roku w kieleckim Seminarium

52 alumnów, w tym czterech po raz pierwszy, rozpoczęło nowy rok akademicki w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach. Inaugurację poprzedziła Eucharystia w Bazylice Katedralnej, której przewodniczył Biskup Kielecki Jan Piotrowski. Podczas homilii życzył seminarzystom, żeby Jezusowe powołanie słyszeli każdego dnia.

- „Sześcioetapowy maraton o różnym stopniu trudności na jego poszczególnych odcinkach domaga się duchowej dyspozycji, wiary i nadziei, gdzie przede wszystkim potrzebne jest miejsce dla prawdziwej ewangelicznej miłości Boga i bliźniego. Szkoła Jezusa Chrystusa jest potrzebna każdemu niezależnie od tego kim jest w świecie i jakie zadania podejmuje w seminaryjnej społeczności” - powiedział do alumnów bp Jan Piotrowski.

Podkreślił, żeby młodzi ludzie nigdy nie zapominali o modlitwie, która jest lekarstwem na wszystkie współczesne choroby i zagrożenia, które są w stanie dotrzeć do każdego ludzkiego serca. – „Nie zatrzymują się one wspaniałomyślnie przede sercem seminarzysty, diakona, kapłana, a nawet biskupa. Kształtowanie silnej woli jest zawsze potrzebne w seminarium, a jeszcze bardziej potrzebne jest zaufanie pokładane w Bogu, który jest odwieczną miłością i pozwala nam wołać Abba Ojcze” – mówił biskup.

Na zakończenie życzył całej wspólnocie seminaryjnej, żeby Jezusowe pójdź za mną nigdy nie było jednorazowym powołaniem. – „Trzeba je usłyszeć każdego dnia, a wtedy Pan naszego powołania zawsze będzie na drodze naszego życia, a my z nim”.

Po Eucharystii jej uczestnicy udali się do Wyższego Seminarium Duchownego, gdzie w auli im. Biskupa Czesława Kaczmarka odbyła sie sesja inauguracyjna. Uroczystości rozpoczęły się od odśpiewania pieśni „Gaude Mater Polonia”, którą wykonał chór seminaryjny pod dyrekcją ks. Michała Olejarczyka. Po wystąpieniu rektora WSD ks. dr Pawła Tambora i przemówieniach zaproszonych gości odbyło się ślubowanie i immatrykulacja czterech studentów pierwszego roku. W programie uroczystości znalazł się również wykład inauguracyjny pt. „Człowiek odpowiedzialny za stworzenie - wyzwania antropologii chrześcijańskiej”, który wygłosił ks. dr hab. Przemysław Kantyka, profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Na zakończenie uroczystości zabrzmiał „Gaudeamus igitur”.

Nowy rok akademicki jest 291 rokiem formacji w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach.

tekst za: em.kielce.pl

>> Relacja na stronie Radia Kielce