350 lat kościoła i wprowadzenie relikwii bł. Jana Pawła II w Kazimierzy Wielkiej

W sobotę, 14 września 2013 r. Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Kazimierzy Wielkiej obchodziła centralne obchody Jubileuszu 350-lecia istnienia kościoła połączone z wprowadzenie relikwii krwi bł. Jana Pawła II. Uroczystość wpisała się w Odpust Parafialny.

Podczas uroczystej Sumy Odpustowej ks. prałat Jan Kabziński, delegat metropolity krakowskiej, kustosz Sanktuarium bł. Jana Pawła II w Krakowie i ekonom archidiecezji krakowskiej, dokonał wprowadzenia Relikwii Krwi bł. Jana Pawła II do kazimierskiego kościoła. Relikwie parafia otrzymała od kard. Stanisława Dziwisza.

- "Cieszymy się bardzo, że nasza parafia będzie posiadała relikwie bł. Jana Pawła II. Mamy nadzieję, że przyczynią się one do ożywienia kultu błogosławionego Papieża-Polaka. Ich adorację planujemy w  połączeniu z modlitwą o nowe powołania do kapłaństwa i życia zakonnego w każdy I czwartek miesiąca" - mówi ks. Michał Haśnik, wikariusz.

Na początku Mszy św. – w imieniu mieszkańców miasta głos zabrał p. Tadeusz Knopek, Burmistrz Miasta i Gminy Kazimierza Wielka, który powitał Księdza Prałata w kościele i podziękował za dar relikwii.

Następnie ks. proboszcz Janusz Mularz powitał wszystkich licznie obecnych kapłanów, którzy koncelebrowali Mszę św.: ks. kan. Jana Dudka – emerytowanego proboszcza ze Skorczowa, ks. Michała Pakułę – który głosił Słowo Boże, ks. Piotra Noconia – rodaka, ks. Wacława Woźnicę – proboszcza parafii Miłosierdzia Bożego, ks. dr. Stefana Radziszewskiego oraz byłych wikariuszy: ks. Tadeusza Lalewicza, ks. Zdzisława Sideł, ks. Grzegorza Olejarczyka i ks. Rafała Dudałę. Obecni byli także księża z dekanatu kazimierskiego na czele z ks. vice-dziekanem Adamem Pawlikiem z Koszyc.

Po powitaniach ks. Pawlik odczytał po łacinie certyfikat autentyczności relikwii podpisany przez kard. Stanisława Dziwisza, następnie ks. Kabziński przekazał relikwiarz ks. proboszczowi Mularzowi, który podał go do ucałowania obecnym kapłanom, po czym zaniósł go do Relikwiarium, które stanęło w kościele obok ołtarza Miłosierdzia Bożego. Relikwiarz jest darem prymicyjnym dla kazimierskiej parafii od ks. Piotra Noconia, a Relikwiarium ufundowali Państwo Ziętkowie.

Kazanie wygłosił ks. Michał Pakuła, doktorant na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, który głosi Słowo Boże przez trzy dni (13-15 września) uroczystości jubileuszowych.

W czasie Komunii Świętej odśpiewano pieśń ku czci bł. Jana Pawła II pt. „Święty Papieżu Janie Pawle Wielki" autorstwa ks. Michała Haśnika, wikariusza.

Po Komunii Świętej ks. proboszcz Mularz wypowiedział słowa podziękowania i wdzięczności.

Zgodnie z tradycją Odpustu, na zakończenie Sumy odbyła się procesja teoforyczna wokół kościoła. Po przybyciu procesji do ołtarza odśpiewano uroczysty hymn Ciebie Boga wysławiamy – w podziękowaniu za 350 lat istnienia kościoła.

Duszpasterze kazimierscy dziękują wszystkim, którzy bardzo licznie uczestniczyli w Sumie Odpustowej i tym samym dali świadectwo swojej przynależności do wspólnoty parafialnej!

Zwieńczeniem uroczystości jubileuszowych będzie Recital organowy w wykonaniu Katarzyny Kowalik. Na koncert złoży się muzyka XVI i XVII wieku kompozytorów polskich, włoskich, niemieckich, francuskich i boliwijskich. Artystka koncertowała w większości krajów Europy, obecnie pracuje w Londynie. Jest założycielką i dyrektorką zespołu Royal Baroque. Początek koncertu w niedzielę, 15 września 2013 r. o godz. 16.30.

Pierwsze wzmianki o Kazimierzy Wielkiej pochodzą z 1320 r., gdy wieś była siedzibą rodu Kazimierskich, otrzymaną w darze za służbę królowi Władysławowi Łokietkowi. Pierwsze wzmianki o parafia to 1326 r.

Kościół drewniany został zastąpiony nowym, zbudowanym 350 lat temu przez kasztelana Stanisława Warszyckiego w 1663 r., rozbudowywanym pod koniec XIX wieku. Konsekrował go bp Tomasz Kuliński 15 września 1895 r. - a więc 118 lat temu.

Parafia liczy ok. 5 tys. wiernych, a tworzy ją najstarsza część Kazimierzy Wielkiej oraz kilka okolicznych miejscowości.

mhas

Galeria zdjęć p. Janusza Kamińskiego (Studio "Kamyk")

Galeria zdjęć p. Zdzisława Pilarskiego (Odonów)