40-lecie koronacji w Smardzowicach

Kardynałowie Stefan Wyszyński i Karol Wojtyła 40 lat temu, 27 sierpnia 1972 r. włożyli korony na skronie cudownego wizerunku - Matki Bożej Różańcowej z Dzieciątkiem w Smardzowicach. Dzisiaj w smardzowickim sanktuarium rozpoczęły się uroczystości rocznicowe.

Historię cudownego wizerunku przypomniał kustosz sanktuarium i proboszcz parafii ks. kan. Bogusław Bodziony. W homilii rozważał tajemnice Matki Bożej Różańcowej. Ukazywał Ją jako wzór modlitwy na współczesne czasy, jako Tę, która pomaga zrozumieć sens życia i przez Jezusa prowadzi do Boga.

Mszę św. koncelebrowali: ks. kan. Piotr Bugaj, poprzedni proboszcz w Smardzowicach, ks. wikariusz Michał Kościański, ks. Michał Haśnik - który w 2008 r. odbywał w parafii smardzowickiej praktykę diakońską oraz ks. Tomasz Kaczówka, neoprezbiter.

We Mszy św. uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, lokalnych stowarzyszeń, goście z podkrakowskich parafii. „Nasza patronka jest Matką Bożą Różańcową, stąd centralne obchody przenosimy na październik. Dzisiaj chcieliśmy przede wszystkim upamiętnić fakt historyczny i wspomnieć obecność u nas dwóch wielkich Polaków: ówczesnego kard. Wojtyły i Prymasa Wyszyńskiego” – mówi KAI ks. Bodziony.

6 października do sanktuarium przybędzie IV Diecezjalna Pielgrzymka Wspólnot Żywego Różańca pod przewodnictwem bp. Kazimierza Ryczana. Spodziewanych jest kilka tysięcy osób. Rozpocznie się wtedy także nowenna przygotowująca do odpustu Matki Bożej Różańcowej – codziennie o godz. 18.00 celebrowana będzie Msza św., a po niej modlitwa różańcowa. Z kolei 14 października przypada odpust parafialny ku czci Matki Bożej Różańcowej i zakończenie obchodów Jubileuszu 40-lecia koronacji obrazu.

Wizerunek MB Różańcowej z Dzieciątkiem, nieznanego autora z XV/XVI wieku, odbiera cześć w Smardzowicach w dekanacie skalskim, na krańcach diecezji kieleckiej.

Obraz ofiarowała kościołowi w 1598 r. żona Jacka Bąka, administratora okolicznych dóbr. Zarówno w rejonie miasta Skały, jak i w całej Polsce szerzył się kult Maryi ze Smardzowic, a wierni szli do Niej w pielgrzymkach.

„Kult Matki Bożej Smardzowickiej jest wciąż bardzo żywy, szczególnie wśród Ślązaków. Mamy liczne pielgrzymki piesze i autokarowe z Jasła, Gorlic, Krosna” – mówi ks. Bodziony.

Kościół parafialny istniał w Smardzowicach od 1325 r. Po pożarze w 1570 r. wybudowano nową świątynię, która służyła parafii do 1938 r. Obecny kościół zbudowano w latach 1907–1918. Cudowny obraz, przeniesiony do nowego kościoła, ukoronowali w 1972 r. prymas Polski kard. Stefan Wyszyński i kard. Karol Wojtyła. Korony zostały skradzione w 1984 r. Ponownej koronacji dokonał bp kielecki Stanisław Szymecki w 1986 r. Odnalezione, ale pocięte na części, skradzione korony można dzisiaj oglądać w kościelnych gablotach. Parafia liczy ok. 2,5 tys. wiernych.

dziar
tekst za: www.ekai.pl

PROGRAM UROCZYSTOŚCI ROCZNICOWYCH:

PONIEDZIAŁEK, 27 sierpnia 2012 r.
18.00 Uroczysta Msza św. w 40-tą rocznicę Koronacji Obrazu

SOBOTA, 6 października 2012 r.
IV Diecezjalna Pielgrzymka Wspólnot Żywego Różańca pod przewodnictwem bp Kazimierza Ryczana, Pasterza Kościoła Kieleckiego (wkrótce ukaże się szczegółowy program).

W dniach od 6-13 października 2012 r.
Nowenna przygotowująca do Odpustu Matki Bożej Różańcowej – codziennie Msza św. o godz. 18.00 i modlitwa różańcowa.

NIEDZIELA, 14 października 2012 r.
Odpust Parafialny ku czci Matki Bożej Różańcowej i zakończenie obchodów Jubileuszu 40-lecia Koronacji Obrazu.

Do udziału w uroczystościach zaprasza
ks. kan. Bogusław Bodziony
Proboszcz i Kustosz Sanktuarium

„Jak tu na ziemi naszymi rękami koronujemy Cię, Jezu Chryste, tak niech zasłużymy u Ciebie na koronę chwały w niebie”.
„Jak tu na ziemi naszymi rękami koronujemy Ciebie, Święta Boża Rodzicielko, tak przez Ciebie niechzasłużymy u Twojego Syna, Jezusa Chrystusa, na koronę chwały w niebie”.

Słowa wypowiedziane przy Koronacji Cudownego Obrazu