400 lat obecności Karmelitanek

W tych dniach rozpoczęły się roczne obchody 400-lecia obecności Karmelitanek Bosych w Polsce. Z tej okazji w sobotę, 26 maja 2012 r. o godz. 17.00 w kieleckim Karmelu została odprawiona Msza św. dziękczynna. Przewodniczył jej Bp Kazimierz Ryczan, który w homilii przymniał o znaczeniu życia kontemplacyjnego w Kościele i o aktualności jego przesłania dla dzisiejszego świata, potrzebującego więcej osobistej refleksji.

Z racji jubileuszu Siostry Karmelitanki Bose zapraszają codziennie do kaplicy swego klasztoru w Kielcach na Kawecczyźnie. Z kaplicy pw. Królowej Ozdoby Karmelu przy ul. Św. Rafała Kalinowskiego 3 mogą korzystać wszyscy chętni. W niedzielę i święta Eucharystia sprawowana jest o godz. 8.30, w piątki o 8.00, w pozostałe dni powszednie o 6.45. Można też skorzystać z "domu Modlitwy" prowadzonego przez Ojców Karmelitów Bosych przy Sanktuarium w Piotrkowicach.

Zakon Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel został zreformowany w XVI w., w Hiszpanii, przez św. Teresę z Avili. Do Polski został sprowadzony w roku 1612. Zakonnice zamieszkały przy kościele św. Marcina w Krakowie, a później w klasztorze przy ul. Wesołej. Zakon obecny jest w 81 krajach świata. W Polsce jest to najliczniejsza klauzurowa wspólnota zakonna, posiadająca 29 klasztorów.

W naszej diecezji oprócz kieleckiego klasztoru, założonego w 1958 roku z inicjatywy ks. biskupa Czesława Kaczmarka, w którym zamieszkuje obecnie 14 sióstr, istnieje klasztor Ojców Karmelitów Bosych w Piotkowicach.

Zobacz film o kieleckim Karmelu:

Kielecki Karmel - wejście do kaplicy

Wnętrze kaplicy