5 tys. uczestników na Diecezjalnej Pielgrzymce Wspólnot Żywego Różańca

Ok. 5 tys. pielgrzymów - co jest liczbą rekordową - modliło się 4 października 2014 r. w Sanktuarium MB Loretańskiej w Piotrkowicach podczas VI Diecezjalnej Pielgrzymki Wspólnot Żywego Różańca, której głównym punktem była Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem bp. Mariana Florczyka.

Na siłę wiary i modlitwy różańcowej zwracał uwagę w homilii bp Florczyk. „Maryjo, módl się za nami” – to modlitewne westchnienie niesie nasze serca do drugich (…), to modlitwa za nas, za nasze rodziny, parafie, za ojczyznę” – mówił bp Florczyk. Przypomniał etymologię słowa „różaniec”, zaapelował o rozwój ogrodów różańcowych. „Niech w każdej parafii rozwijają się te ogrody, aby wyrósł wielki ogród diecezjalny (…). Wszyscy potrzebujemy waszej modlitwy” – podkreślał.

Ks. Grzegorz Kaliszewski, moderator diecezjalny kół różańcowych, dziękował za tak liczne przybycie i rokroczny rozwój idei diecezjalnej pielgrzymki różańcowej. „Zaczynaliśmy od kilkuset osób, dzisiaj jest nas prawie 5 tys. w 160 grupach, to wielka siła modlitwy” – mówi w rozmowie z KAI.

Spotkanie grup pielgrzymkowych w piotrowickim sanktuarium trwało od 9.00 rano do godzin popołudniowych. W programie znalazły się m.in.: przedstawienie krótkiej historii Sanktuarium i jego zwiedzanie z nawiedzeniem kościoła i kaplicy cudownej figury MB Loretańskiej oraz spotkanie z ks. Kaliszewskim. Uczestnicy pielgrzymki odmówili wspólny różaniec oraz wysłuchali konferencji ascetyczno-duchowej o. Jana Ewangelisty Krawczyka OCD, dotyczącej ducha maryjnego współczesnych Polaków. Setki osób przystąpiło do sakramentu pokuty i przyjęło szkaplerz. Koła różańcowe z wielu parafii zwiedzały także oddany ostatnio do użytku Ogród Różańcowy z zespołem kaplic wokół Sanktuarium.

Koła różańcowe należą do najliczniejszych i najbardziej popularnych grup modlitewnych w polskich parafiach. W diecezji kieleckiej należą do nich przeważnie osoby starsze, pilną sprawą jest ich odmłodzenie. W wielu parafiach istnieją dziecięce lub męskie koła różańcowe, np. w Skalbmierzu, Sędziszowie, parafii św. Józefa Robotnika czy św. Krzyża w Kielcach. Powstaje coraz więcej dziecięcych kół podwórkowych. Spotkania diecezjalnych kół różańcowych odbywały się już w Kielcach, Miechowie, Wiślicy, Smardzowicach i Piekoszowie.

dziar
tekst za: www.ekai.pl