60-lecie parafii św. Józefa Robotnika w Kielcach

Uroczystą Mszą Świętą w Sanktuarium św. Józefa Opiekuna Rodziny w Kielcach wierni podziękowali za dar jubileuszu 60-lecia parafii na kieleckim Szydłówku.

Najświętszej Ofierze przewodniczył Biskup Kielecki Jan Piotrowski. W homilii Pasterz naszej diecezji przypomniał początek funkcjonowania parafii, kiedy została ona powołana przez ówczesnego biskupa kieleckiego Czesława Kaczmarka w 1958 r. – „Jakże wtedy inna była Polska pod względem politycznym, społecznym i ekonomicznym. Jednak na tej ziemi żyły te same, wrażliwe dusze. Ludzie pragnący szczęścia i nam podobni. Odkupieni tą samą drogocenną krwią Pana Jezusa. W tym czasie wybrzmiewała niezwykle odważna i niosąca nadzieję nauka kardynała Stefana Wyszyńskiego, dziś Sługi Bożego, który dostrzegając znaczenie rodziny w dziejach narodu, państwa i Kościoła przypomina, że naród składa się z wielu rodzin, a te z wielu małżeństw” – tłumaczył bp Jan Piotrowski, który przypomniał również o znaczeniu modlitwy w życiu chrześcijan.

– „Zarówno pojedynczy święci, jak i całe rodziny czerpią moc z modlitwy, która nigdy nie jest straconym czasem. Dlatego drodzy małżonkowie i rodzice, obecni w tej świątyni, drogie dzieci i młodzieży i my wszyscy tu obecni nie pozwólmy, aby świat nam wyrwał zdolność do modlitwy, ponieważ modlitwa nawet najprostsza, najbardziej skromna czyni człowieka wielkim” – dodał bp Piotrowski.

W trakcie Mszy św. małżeństwa, które obchodziły jubileusz odnowiły przysięgę małżeńską. Po Komunii Świętej wierni zaśpiewali uroczyste Te Deum, a grupy parafialne podziękowały obecnym biskupom i kapłanom, w szczególności zaś ks. Janowi Iłczykowi, kustoszowi Sanktuarium św. Józefa Opiekuna Rodziny w Kielcach. Po Eucharystii bp Andrzej Kaleta wręczył małżeństwom pamiątkowe dyplomy.

Parafia św. Józefa Robotnika w Kielcach powstała w 1958 r. Ze względu na trudności jakie stwarzały władze komunistyczne kościół został konsekrowany dopiero w 1995 roku. – „Z perspektywy historycznej i ówczesnej sytuacji politycznej mówimy o wyjątkowych czasach. Dla Kościoła i ewangelizacji to są zawsze czasy normalne, ponieważ jest to czas próby i w taką sytuację ofiary, cierpienia wprowadza nas Pan Jezus, który mówił o prześladowaniach. Dziś żyjemy w innej rzeczywistości. Parafia św. Józefa Robotnika, która wyrosła z rzuconego przez biskupa Czesława Kaczmarka ziarna jest największą wspólnotą parafialną naszej diecezji. Jest niezwykle dynamiczna. Gratuluję wiernym i duszpasterzom, które je tworzyli i tworzą. To pochodnia żywego duszpasterstwa wiary” – stwierdził bp Jan Piotrowski.

– „Początki były trudne. W roku 1975 rozpoczęła się budowa kościoła. Z pomocą św. Józefa to wszystko na Szydłówku zaistniało. Ks. Tadeusz Cabański, pierwszy proboszcz napisał w kronice parafialnej: „na czasy trudne św. Józef jest nam dany, aby był dla nas pomocą i kiedykolwiek była potrzeba zawsze zanosiliśmy modlitwy do św. Józefa z prośbą o pomoc”. I tak jest do dnia dzisiejszego” – wyjaśniał ks. Jan Iłczyk, proboszcz parafii.

tekst za: em.kielce.pl

>> Galeria zdjęć