900 tys. zł Caritas przeznacza na akcję wakacyjną

900 tys. zł Caritas kielecka przeznacza na wakacyjny wypoczynek dzieci. Pierwsze turnusy ruszają już w poniedziałek 1 lipca – dzieci wyjeżdżają do Karpacza.

Caritas kielecka zaplanowała w tym roku 12 dwutygodniowych turnusów w: Pogorzelicy Gryfickiej, Karpaczu, Skale i Kaczynie. Z kolei na Kielecczyznę przyjadą grupy z rodzin polonijnych z Białorusi i Ukrainy. Dodatkowo odbędzie się obóz młodzieżowy w Złotych Piaskach w Bułgarii.

„Nasza oferta wakacyjna jest skierowana do rodzin, które przeżywają różnorakie trudności, a rodziców nie stać na wykupienie turnusów w biurach podróży” – informuje ks. Stanisław Słowik, dyrektor Caritas kieleckiej. Dodaje, że znaczna część uczestników korzysta z kolonii nieodpłatnie, a część płaci kwotę symboliczną, np. 50 zł.

Kwota na organizację kolonii pochodzi z różnych źródeł. Jest to w znacznym stopniu dotacja Kuratorium Oświaty w Kielcach, a także z Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz z dotacji gmin. Kolejne źródło dofinansowania pochodzi z Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, a także z lokalnych inicjatyw w gminach, czy w parafiach.
Organizatorzy podkreślają, że kolonie to nie tylko akcja wypoczynkowa, ale także wychowawcza. „Każdego roku stajemy się zmieniać ofertę edukacyjną” – mówi ks. dyr. Słowik. W tym roku będzie realizowany program „3W: Wypocznij w Wakacje z Wolontariatem”. Jest to autorski program wychowawczo–profilaktyczny opracowany przez wolontariuszy i pracowników Caritas.

dziar
tekst za: www.ekai.pl