Abp Marek Jędraszewski w Jędrzejowie

Msza św. pod przewodnictwem metropolity krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego podsumowała 4-dniowe uroczystości z okazji 800-lecia przybycia bł. Wincentego Kadłubka do Jędrzejowa. Ojcowie cystersi, do których zakonu wstąpił mistrz Wincenty oraz mieszkańcy Jędrzejowa podkreślają, że pamięć o tym wielkim chrześcijaninie jest pielęgnowana.

Biskup Kielecki Jan Piotrowski powiedział Radiu Kielce, że błogosławiony Wincenty Kadłubek był nie tylko wielkim chrześcijaninem, ale też wielkim Polakiem, dzięki któremu znamy historię początków naszego narodu.

Arcybiskup Marek Jędraszewski podkreślał w kazaniu, że Wincenty Kadłubek był jednym z największych intelektualistów ówczesnej Polski, a jednocześnie człowiekiem pełnym pokory i wiary. Kiedy zrezygnował z funkcji biskupa krakowskiego i przybył do Jędrzejowa, padł na twarz przed cystersami, którzy wyszli go powitać. Metropolita podkreślał, że ogromnie ważna dla niego była też Ojczyzna.

Oprócz biskupa Jana Piotrowskiego wraz z metropolitą krakowskim Eucharystię koncelebrowali również Biskup Sandomierski Krzysztof Nitkiewicz, bp Marian Florczyk oraz opaci cysterscy.

Jak mówi cysters o. Bruno Paterewicz, podczas czterodniowych uroczystości modlono się między innymi o kanonizację błogosławionego Wincentego Kadłubka. - „Proces na razie został zahamowany na etapie Watykanu, ale cystersi mają nadzieję, że zostanie wznowiony” - dodaje.

Taką nadzieję mają też mieszkańcy Jędrzejowa, z którymi rozmawiał reporter Radia Kielce. Jak mówią - proszą o to w swoich modlitwach.

Wieczorem odbył się Finał XXIV Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej. Koncert dedykowany był świętemu Janowi Pawłowi II w 40. rocznicę pontyfikatu oraz błogosławionemu Wincentemu Kadłubkowi.

tekst za: radio.kielce.pl

>> Galeria zdjęć