Abp Stanisław Szymecki gościł w parafii Ducha Świętego w Kielcach

W erygowanej przez siebie w 1987 r. kieleckiej parafii Ducha Świętego gościł 15 maja 2016 r. abp senior archidiecezji białostockiej Stanisław Szymecki, ordynariusz kielecki w latach 1981 -1993. Abp Szymecki podczas Sumy Odpustowej poświęcił kaplicę św. Jana Pawła II.

„Módlmy się wspólnie, abyśmy jako Kościół – jako wspólnota Kościoła tworzyli lud Boży i błogosławili tej kaplicy” – mówił sędziwy, 92-letni hierarcha. W jego imieniu kaplicę usytuowaną obok prezbiterium, poświęcił ks. prof. dr hab. Stanisław Dyk, kielczanin pracujący w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Przez cały dzień ks. prof. Dyk głosił także homilie.

Miejsce dla potrzeb kaplicy zostało przebudowane, z podwyższeniem i podwójnym stropem oraz dostosowane do kultu św. Jana Pawła II. W kaplicy znajdują się relikwie Papieża, jego figura na tle mozaiki, napis „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi”.

Homilię podczas Sumy odpustowej wygłosił ks. prof. Stanisław Dyk. Mówił w niej o mocy Ducha Świętego i Jego darach, dzięki którym jesteśmy zdolni do miłości.

„Bez tchnienia Ducha Świętego nie jesteśmy zdolni, aby kochać drugiego człowieka” – podkreślił. Przypomniał, że od czasów grzechu pierworodnego szatan towarzyszy człowiekowi i przeszkadza dziełu miłości. Zbyt często ludzie są ukierunkowani wyłącznie na siebie, a nie na innych. Taki styl nastawienia promują choćby współczesne reklamy, bynajmniej nie propagujące postaw bezinteresowności czy dzieł miłosierdzia. Ks. prof. Dyk podkreślał, że bez miłości do drugiego człowieka, nie jesteśmy w stanie pokochać nawet najbliższych, a rozbudzaniu tej miłości służy jak najczęstszy kontakt z Chrystusem i czerpanie z darów Ducha Świętego.

„W ten dzień, który jest dniem naszego dziękczynienia za wszelkie dobro, jakim Bóg nas obdarzył, pragniemy pamiętać w modlitwie o budowniczych kościoła, o duszpasterzach, którzy tu posługiwali, o tych, którzy już odeszli z naszej wspólnoty parafialnej do wieczności i o wszystkich, którzy wspierają nas materialnie i duchowo” – mówił ks. proboszcz Marek Czarnota.
Przypomniał także czasy, gdy w na pustym placu stał tylko krzyż i gdy z trudem rozpoczynano budowę kościoła.

Historia parafii Ducha Świętego na kieleckim osiedlu Na Stoku liczy blisko 30 lat. 20 grudnia 1986 r. ówczesny biskup kielecki Stanisław Szymecki erygował duszpasterstwo „Na Stoku” pw. Ducha Świętego, a 16 marca 1987 r. ustanowił parafię.

Ówczesne władze sprawiały dużo trudności, stopujących budowę kościoła. Pierwsza Msza św. na poświęconym placu pod budowę miała miejsce 6 maja 1987 r. Już jesienią tego roku stanęła kaplica, a w grudniu 1991 r., kiedy proboszczem został ks. Józef Doniec - zawiązał się Społeczny Komitet Budowy Kościoła. Projekt świątyni wykonali architekci z Warszawy – Jacek i Tomasz Kwiecińscy. W 1994 r. ukończono fundamenty kościoła. W 1998 r. w mury nowej świątyni wmurowano kamień węgielny. Już w 2001 r. parafianie mogli uczestniczyć we Mszach św. w nowym kościele. W prezbiterium kościoła znajduje się dużych rozmiarów witraż przedstawiający Gołębicę Ducha Świętego.

dziar
tekst za: www.ekai.pl