Akatyst do św. Józefa w Kielcach "Pod Telegrafem"

W poniedziałek, 10 grudnia 2018 r. w Kielcach po raz kolejny został wykonany Akatyst do św. Józefa Oblubieńca NMP.

W parafii św.  Jana Chrzciciela w Kielcach - na zaproszenie tamtejszej wspólnoty parafialnej - zjednoczone siły męskich głosów z kilku kieleckich parafii wykonali owy Akatyst na zakończenie Rekolekcji Adwentowych.

Okazjonalny chór męski zrzesza członków chóru m.in. z parafii Miłosierdzia Bożego w Kielcach, św. Jana Chrzciciela, św. Józefa Robotnika oraz mężczyzn chcących wyśpiewywać chwałę Panu.

Akatyst to rodzaj hymnu liturgicznego, typowego dla chrześcijańskich kościołów wschodu, zwłaszcza posługujących się językiem greckim, przede wszystkim dla Cerkwi prawosławnej. Akatyst składa się z mniejszych form poezji liturgicznej – kondakionów i ikosów (zazwyczaj 13 kondakionów i 12 ikosów). Treścią hymnu jest pochwała Jezusa Chrystusa, Matki Bożej lub świętych, zwłaszcza męczenników. Akatysty są zawsze śpiewane na stojąco a cappella.

W modlitwie uczestniczyli licznie zgromadzeni wierni oraz księża posługujący w tamtejszej parafii.