Akatyst ku czci Bogarodzicy w Kielcach

W sobotę, 8 grudnia 2018 r. w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Kielcach oraz w niedzielę, 9 grudnia w kościele akademickim św. Jana Pawła II w Kielcach odbyło się wykonanie przez 12-osobowy chór męski Akatystu ku czci Bogarodzicy.

Akatyst to rodzaj hymnu liturgicznego, typowego dla chrześcijańskich kościołów wschodu, zwłaszcza posługujących się językiem greckim, przede wszystkim dla Cerkwi prawosławnej. Tematem Akatystu jest udział Matki Boskiej w ziemskim życiu Chrystusa i w Jego kościele. Przeplatają się w nim teksty odnoszące się do Matki Boskiej i Jezusa. Pierwsza połowa Akatystu dotyczy narodzenia Chrystusa oraz zdarzeń z nim związanych i je poprzedzających. Druga połowa ma za przedmiot nadprzyrodzone skutki przyjścia Zbawiciela na ziemię.