Biskup pobłogosławił nowych akolitów Liturgicznej Służby Ołtarza

W sobotę, 3 grudnia 2016 r. w Kościele Akademickim św. Jana Pawła II w Kielcach Biskup Kielecki Jan Piotrowski udzielił błogosławieństwa do pełnienia funkcji akolity Liturgicznej Służby Ołtarza 50 młodym ministrantom z całej diecezji.

Grupa ta obejmowała uczniów szkoły gimnazjalnej i szkoły średniej. Kurs odbywał się w czterech punktach naszej diecezji: w Kielcach (Ośrodku Duszpasterstwa Akademickiego WESOŁA54), Słomnikach, Koniecpolu (Par. Trójcy Świętej), Jędrzejowie (Par. Trójcy Świętej), Busku–Zdroju (Par. Bożego Ciała) i był prowadzony przez księży z naszej diecezji i kleryków naszego seminarium.

Ustanowienie akolitów w Liturgicznej Służbie Ołtarza jest czymś wyjątkowym, ponieważ cały ten kurs jest dopełnieniem już funkcjonujących kursów (lektora, ceremoniarza, animatora). Akolita Liturgicznej Służby Ołtarza wypełnia zadania związane z przygotowaniem miejsca i rzeczy potrzebnych do sprawowania liturgii. Zagłębia się w jej piękno czytając publikacje mówiące Eucharystii, służy pomocą młodszym ministrantom, swoją postawą ukazuje działalność w jego życiu Chrystusa Eucharystycznego - mówiąc najprościej - staje się opiekunem piękna Stołu Eucharystycznego.

Podczas Mszy św. bp Jan Piotrowski w homilii apelował do ministrantów przyjmujących nowe zadanie o to, by wypełniali je świadomie i z odpowiedzialnością przekładającą się również na postawy niezwiązane z posługą. Biskup zachęcał ministrantów uświadamiając im że, ich „wymagającym polem żniwa jest przede wszystkim parafia i kościół parafialny, może i kaplica, aby tam się samemu modlić, upiększać liturgię, a tym samym pomagać innym dostrzegać piękno Mszy św. czy innych nabożeństw".

- „Niech towarzyszy wam głębokie zrozumienie liturgii - jej znaków i symboli, czynności, słów i gestów. Bądźcie zaszczyceni posługą akolity. Wykonujcie ją gorliwie i odpowiedzialnie. Sami żyjcie szlachetnie i mądrze, czysto i roztropnie. To jest wasze zadanie i powołanie, które wspieram pasterską modlitwą" - mówił bp Piotrowski.

Kolejny Kurs akolity będzie zorganizowany za dwa lata. W najbliższym czasie odbędą się Kursy według kolejności pierwszy: ceremoniarza, następnie lektora, animatora. Wszystkie informacje o kursach i wydarzeniach ministranckich odnajdziemy na stronie www.ministranci.diecezja.kielce.pl

Króluj Nam Chryste!

Ks. Mariusz Kałka