Bł. Czesław - obrońca przed Złym zawitał w parafii Brzeziny

Dnia 31 marca 2019 r. - w IV Niedzielę Wielkiego Postu zwaną Niedzielą Laetare - parafia pw. Wszystkich Świętych w Brzezinach otrzymała nowego patrona. Relikwie I stopnia bł. Czesława, prezbitera wprowadził do świątyni jego współbrat dominikanin, o. Włodzimierz Wieczorek z Rzeszowa. Przekazał je oficjalnie na ręce ks. kan. Józefa Knapa.

Oprawę Eucharystii przygotowała schola i chór parafialny oraz młodzież ze szkoły w Brzezinach. Relikwie patrona zostały ustawione na specjalnie przygotowanym ołtarzyku z wizerunkiem bł. Czesława. Na obrazie patron przedstawiony był z kulą ognistą nad głową, która według tradycji ukazała się podczas oblężenia Wrocławia przez Tatarów, pod wpływem jego modlitwy. To niecodzienne zjawisko spowodowało ich odwrót. Uratował miasto przed atakiem wroga. Wierni w trakcie Mszy prosili  go o wparcie w walce z odwiecznym wrogiem - Szatanem.

Błogosławiony Czesław żył na przełomie XII i XIII w. Habit dominikański otrzymał z rąk samego św. Dominika. Był założycielem i przeorem klasztorów w Pradze i Wrocławiu.

Uroczystość rozpoczęła w parafii ćwiczenia rekolekcyjne. To dobry czas, by tak jak syn marnotrawny powrócić w ramiona kochającego Ojca. Niech Miłosierny Pan obmywa nas z naszej winy, byśmy na wzór bł. Czesława dążyli do chwały nieba.

Damian Zegadło