Blisko 3,5 tys. pielgrzymów przybyło do Smardzowic na Pielgrzymkę Wspólnot Żywego Różańca

„Różańcowego wsparcia potrzebuje każdy” – mówił 6 października w Smardzowicach bp Kazimierz Ryczan podczas obchodów 40-lecia koronacji cudownego kierunku Matki Bożej Różańcowej. W obchodach uczestniczyło m.in. blisko 3,5 tys. członków kół różańcowych z większości parafii diecezji kieleckiej, które w tym dniu specjalnie przybyły z pielgrzymką do Smardzowic. Mszę św. koncelebrowało ponad stu księży.

W homilii bp Ryczan analizował rolę Matki Bożej w historii zbawienia. „Maryję na drodze zbawienia postawił sam Bóg Ojciec. On Ją uczynił Matką Jezusa Chrystusa. Ona stała się Bogarodzicą. Ona urodziła i wychowała Fundament Kościoła – Jezusa Chrystusa” – mówił, zauważając, że Matka Jezusa była przede wszystkim „służebnicą”.

„Pochylona nad stołem, gdzie Syn połamał chleb i rozdał uczniom, medytowała godziny wielkiego piątku, godziny krzyżowania i godziny śmierci Jezusa. Pod krzyżem była obecna i współcierpiała razem z Synem. Ona jedyna była bez grzechu pierworodnego. Na Golgocie razem z Jezusem ofiarowała Bogu Ojcu cierpienia za zbawienie świata” – mówił bp Ryczan.

Spotkanie w Smardzowicach nazwał „przybyciem do Wieczernika” na „spotkanie z Matką Różańcową, by uświadomić sobie, że w dwudziestu tajemnicach różańca zawarta jest tajemnica zbawienia”.

„Kto trzyma różaniec w ręce, choćby nie umiał czytać i pisać, stoi blisko Jezusa razem z uczonymi teologami i papieżami. Przed Bogiem liczy się miłość, a tej nie mierzy się bystrością umysłu, ale sercem” – mówił biskup kielecki. Zaapelował także, aby młodzi sięgali po różaniec.

Uroczystość 40-lecia koronacji wizerunku smardzowickiego była połączona z IV Diecezjalną Pielgrzymką Wspólnot Żywego Różańca.

W programie świętowania były m.in. modlitwa różańcowa, konferencja wygłoszona przez ks. prał. Andrzeja Kaszyckiego - kanclerza Kurii w Kielcach oraz spotkanie z odpowiedzialnymi za kółka różańcowe z poszczególnych parafii.

Wizerunek MB Różańcowej z Dzieciątkiem, nieznanego autora z XV/XVI wieku, odbiera cześć w Smardzowicach w dekanacie skalskim, na krańcach diecezji kieleckiej.

Obraz ofiarowała kościołowi w 1598 r. żona Jacka Bąka, administratora okolicznych dóbr. Zarówno w rejonie miasta Skały, jak i w całej Polsce szerzył się kult Maryi ze Smardzowic, a wierni szli do Niej w pielgrzymkach.

W Smardzowicach kościół parafialny istniał od 1325 r. Po pożarze w 1570 r. wybudowano nową modrzewiową świątynie, która służyła parafii do 1938 r. Obecny kościół zbudowano w latach 1907 – 1918. Cudowny obraz, przeniesiony do nowego kościoła, ukoronowali w 1972 r. prymas Polski kard. Stefan Wyszyński i kard. Karol Wojtyła. Korony zostały skradzione w 1984 r. Ponownej koronacji dokonał bp kielecki Stanisław Szymecki w 1986 r. Odnalezione, ale pocięte na części, skradzione korony można dzisiaj oglądać w kościelnych gablotach. Parafia liczy ok. 2,5 tys. wiernych.

dziar
tekst za: www.ekai.pl