Bp Andrzej Kaleta: Nie przechodźcie obojętnie wobec Bożego Słowa

Życzę wam, abyście wobec Bożego słowa nie przechodzili obojętnie, abyście nie pozwolili Bożemu słowu upaść na ziemię, abyście umieli rozpoznać Boże słowo – mówił 28 stycznia 2018 r. bp Andrzej Kaleta sprawując Mszę św. prymicyjną w Chmielniku.

Pełniący swą posługę biskupią od blisko dwóch miesięcy, bp Andrzej Kaleta – pomocniczy biskup diecezji kieleckiej, był 33 lata temu wikariuszem w parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Chmielniku. Posługę wikariuszowską sprawował tutaj przez pięć lat.

Mszę św. koncelebrowali księża pochodzący z Chmielnika i kapłani z sąsiednich parafii. Oprawę nadała Młodzieżowa Orkiestra Dęta, dzieci szkolne, obecni byli Rycerze Kolumba i władze samorządowe oraz licznie przybyli mieszkańcy gminy Chmielnik.

W homilii bp Kaleta nawiązał do mocy Bożego słowa, apelował o szacunek dla niego, aby „stało się karmą, chlebem dającym siłę, światłem, które rozproszy mroki naszego życia, egzorcyzmem”.

Mówił także m.in. o wciąż aktualnej misji prorockiej, o prorokach, którzy „stawali się znakiem obecności Boga”. – Proroków nadal powołuje Duch Święty w Kościele. Nie jest dzisiaj łatwo być prorokiem – nigdy nie było łatwo. Ludzie nie chcą słuchać Bożego słowa, są jak rozkapryszone dzieci – mówił.

– Ewangelia mówi o Jezusie, który przychodzi i głosi Boże słowo. Już pierwsi słuchacze Jezusa odkrywają, że mówi do nich ktoś niezwykły. Pytali, skąd ta moc? On mówił w imieniu Boga – podkreślał bp Kaleta.

Biskup zwrócił także uwagę na charakterystyczny dla dzisiejszych czasów zalew słów, płynący z mediów, z nośników informacji, z których wiele jest zbędnych, czy wręcz szkodliwych, niewłaściwych. – Uczeń Jezusa nie może sobie pozwolić na to, by Słowo Boże zatonęło w zalewie informacji – apelował biskup, przestrzegając zarazem przed działaniem złego ducha („dobro rodzi reakcję złego”), zachęcając do krytycznego patrzenia na współczesny świat, do odpowiedzi na pytanie, komu chcę oddać swoje życie? Przypomniał bezkompromisowość prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego i jego wierność kapłaństwu i Bożemu Słowu.

Złożył także życzenia imieninowe proboszczowi chmielnickiemu ks. Franciszkowi Siarkowi oraz parafianom z okazji Nowego Roku, sięgając także pamięcią 33 lat wstecz, do wspomnień z Chmielnika.

Konsekracja 60-letniego ks. dr. Andrzeja Kalety odbyła się 9 grudnia w bazylice katedralnej w Kielcach.

Bp Andrzej Kaleta pochodzi z Buska-Zdroju. Jest kapłanem od 1985 r. W tym czasie spełniał różne posługi, m in. przez wiele lat był wychowawcą i wykładowcą w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach oraz dyrektorem biblioteki seminaryjnej. Wykładał także na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. W latach 2014-16 był proboszczem parafii Kościelec.

dziar
tekst za: ekai.pl

>> Galeria zdjęć