Bp Andrzej Kaleta odebrał Betlejemskie Światło Pokoju

Już po raz 27 do Kielc zawitało Betlejemskie Światło Pokoju. Uroczyste przekazanie płomienia miało miejsce w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Kielcach. Od harcerzy odebrał go bp Andrzej Kaleta. Tegoroczna sztafeta odbywa się pod hasłem „W Tobie jest Światło”.

Od 1986 r. austriacka młodzież przed świętami wyrusza do Betlejem aby od płomienia w Grocie Narodzenia odpalić własną świecę. Następnie światełko samolotem wędruje w głąb Europy. Stamtąd ten symbol braterstwa i miłości harcerze przekazują innym państwom. Polakom płomyk co roku przekazują  skauci ze Słowacji. W tym roku reprezentacja Chorągwi Kieleckiej odebrała Światło w  Zakopanem.

– „Nasi polscy harcerze w sztafecie uczestniczą od 1991 r. Od tamtego czasu każdego roku to Światło dociera także do naszej diecezji. Jest ono oznaką pokoju, który przychodzi do nas razem z Chrystusem” – podkreśla  harcmistrz  Lucjan Pietrzczyk, przewodniczący Kieleckiej Chorągwi ZHP.

Betlejemskie Światło Pokoju zostało przekazane kielczanom w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Kielcach. Od harcerzy odebrał je bp Andrzej Kaleta. Hierarcha podziękował harcerzom za ich trud i podejmowaną każdego roku inicjatywę. Jak podkreślał jest ona bardzo potrzebna. – „Współczesnemu światu brakuje pokoju.  To Światło zaniesiecie teraz do Waszych miast i Waszych domów. Niech ono tam płonie i  przypomina o potrzebie pokoju, a pokój niech panuje w Waszych sercach, w sercach Waszych rodziców i nauczycieli, w naszym kraju i na całym świecie” – zaznaczył biskup.

Światło z kieleckiego Sanktuarium odebrali także harcerze z całego regionu. Płomień będzie teraz przekazywany dalej.

Iwona Gajewska-Wrona
tekst za: em.kielce.pl

>> Galeria zdjęć

>> Relacja na stronie Radia Kielce