Bp Andrzej Wypych z Chicago dokonał poświęcenia Groty Matki Bożej w Kazimierzy Wielkiej

Na pamiątkę Światowych Dni Młodzieży przy kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Kazimierzy Wielkiej została wybudowana Grota Matki Bożej z Lourdes. Jej poświęcenia dokonał 20 lipca 2016 r. biskup Andrzej Wypych z Chicago.

Przed rozpoczęciem Mszy św. ksiądz biskup klęknął przy chrzcielnicy, przy której w 1954 r. przyjął Sakrament Chrztu Świętego.

W homilii bp Wypych mówił o roli matki w rodzinie i Maryi w Kościele. - „Matka Boża tak, jak troszczyła się o swojego Syna, tak samo troszczy się o Kościół (…). Maryja wybrała Lourdes na swoje objawienia, aby powiedzieć ludziom: Czyńcie cokolwiek Syn mój wam powie”.

Następnie bp Wypych dał świadectwo cudu, którego sam doznał, a który wydarzył się w Lourdes w 1998 r. – „Maryja jest tą, która sprawia, że jesteśmy uzdrawiani. Cuda nie są wielkiego wymiaru. Czasami oczekujemy, że komuś ręka odrośnie, a cud to także zwiększenie naszej miłości do drugiego człowieka”.

Biskup nawiązując do uroczystości poświęcenia Groty wskazał, jak należy się modlić w tym miejscu. - „Przy tej grocie wsłuchujcie się w głos Maryi. Głos matki jest zawsze miły człowiekowi. Słuchajcie tego, co wam mówi (…). Wsłuchujcie się w głos Matki, głos troski, głos szacunku. Przebaczajcie winy jeden drugiemu”.

Budowa Groty Matki Bożej z Lourdes na placu kościelnym rozpoczęła się 8 października 2015 r.  Ze względu na zbliżającą się jesień kilka ekip nie podjęło się pracy. Prace wznowiono 7 lipca 2016 r., a zakończono je po sześciu dniach. Część kamieni do Groty przynosili sami parafianie, reszta została zakupiona. Figura Matki Bożej jest darem wikariuszy: ks. Michała Haśnika i ks. Mariusza Rozina, a figurę św. Bernadety ufundował ks. Proboszcz Janusz Mularz. Grota została wybudowana na pamiątkę osiemnastu objawień Matki Bożej św. Bernadecie w Lourdes, które miały miejsce w 1858 r. oraz w podziękowaniu za Światowe Dni Młodzieży, które odbędą się także w kazimierskiej parafii.

xmhas

Zobacz: Galeria zdjęć

Zobacz: Jak wyglądała budowa?