Bp Dziemianko w Pacanowie: Bądźmy czcicielami i obrońcami Krzyża!

W sobotę, 14 września 2013 r. w Sanktuarium Pana Jezusa Konającego w Pacanowie odbył się doroczny Odpust oraz dożynki dekanalne. Uroczystościom przewodniczył bp Antoni Dziemianko, ordynariusz diecezji pińskiej, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Białorusi, który poświęcił tradycyjne wieńce dożynkowe oraz wygłosił do licznie zebranych parafian i pielgrzymów okolicznościową homilię.

Głównym punktem obchodów odpustowych i dożynkowych była uroczysta Suma, której przewodniczył bp Antoni Dziemianko z Białorusi. Mszę św. koncelebrowali m.ni.: opate cystersów z Jędrzejowa o. Edward Stradomski OCist, a także kapłanami diecezji kieleckiej i sandomierskiej.

W homilii bp Dziemianko przypomniał, że Krzyż Chrystusa, który symbolizuje znak cierpienia ale także ogromną miłość Boga do człowieka, ma znaczenie wyjątkowe i święte, bo przecież to właśnie Krzyż Chrystusa stał się dla chrześcijan znakiem zwycięstwa życia nad śmiercią.

- „Bądźmy czcicielami i obrońcami Krzyża. Czyńmy pobożnie ten znak we wszystkich naszych czynnościach. Pod Krzyż Chrystusa przychodzimy z naszymi krzyżami, których nie brakuje i w naszym życiu. Z Chrystusem zdołamy unieść każdy swój krzyż (…). Podejmować Krzyż Chrystusa, to znaczy troszczyć się o pełny rozwój naszego ducha i ciała, pogłębiać wciąż naszą wiarę, ubogacać naszą miłość, wiernie przestrzegać Bożych przykazań…”. – mówił bp Dziemianko.

Na zakończenie Mszy św. ks. prałat Leszek Ignacy Domagała, proboszcz i kustosz pacanowskiego Sanktuarium, podziękował za obecność i modlitwę biskupowi Antoniemu jak również władzom gminnym, przybyłym pielgrzymom natomiast mieszkańcom poszczególnych miejscowości wyraził swoją wdzięczność za wykonanie wieńców dożynkowych.

Pacanów to niewielka miejscowość znajdująca się na trasie Kielce – Tarnów. Początki osady sięgają z pewnością księstwa Wiślan. W Sanktuarium pacanowskim znajduje się otaczana czcią figura Chrystusa Ukrzyżowanego. Kult Pana Jezusa Konającego sięga czasów, kiedy to krucyfiks przechowywano pierwotnie we wzniesionej przed 1549 r. drewnianej kaplicy pw. Świętego Krzyża. 19 sierpnia 2008 r. kościół w Pacanowie został przez Papieża Benedykta XVI podniesiony do godności Bazyliki Mniejszej, decyzję tę ogłosił 14 września 2008 r. Prymas Polski kard. Józef Glemp.

ks. Krzysztof Tkaczyk

Foto: Archiwum Sanktuarium