Bp Florczyk do niepełnosprawnych: uczmy się przebywać razem

Trzeba uczyć się przebywania razem, przebywania z szacunkiem, do czego przynagla nas Bóg, bo każdy człowiek jest Jego dzieckiem – powiedział bp Marian Florczyk w homilii podczas Mszy św. 9 maja 2013 r. w kieleckiej Bazylice Katedralnej. Rozpoczęła ona obchody Międzynarodowego Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.

Tak szczególna w społeczeństwie grupa osób oczekuje nie podniosłych słów, ale wrażliwości społecznej i „spotkań takich, jak dzisiejsze” - stwierdził kielecki biskup pomocniczy. Zauważył, że obecnie co siódmy Polak jest zakwalifikowany jako osoba niepełnosprawna, a swój czas poświęca im ok. 2 milionów opiekunów.

Z kolei ks. Krzysztof Banasik, wicedyrektor Caritas diecezji kieleckiej, podkreślił, że „dla Pana Boga ważne są nasze serca oraz to, jak potrafimy kochać drugiego człowieka”.

On i ks. dr Grzegorz Kaliszewski - rektor WSD koncelebrowali z biskupem Mszę św., podczas której razem z niepełnosprawnymi i ich rodzinami modlili się także m.in. kurator świętokrzyska Małgorzata Muzoł i dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej Marek Celina.

Po liturgii uczestnicy obchodów, przy akompaniamencie orkiestry dętej, przeszli ulicą Jana Pawła II do Parku Miejskiego na okolicznościowy festyn. Przed publicznością wystąpili m.in. podopieczni Stowarzyszenia, zespół "Uśmiech", duet muzyczny "Aster". Był także występ cyrku "Bravo", pokaz karate Kieleckiego Klubu Karate Kyokushin i pokazy udzielania pierwszej pomocy.

Joanna Błońska, wiceprezes kieleckiego oddziału Stowarzyszenia na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym, powiedziała, że oddział ten liczy 220 członków i realizuje różne formy wsparcia. W rozmowie z KAI stwierdziła, że największym problemem jest brak dotacji dla działalności tzw. Mieszkań Treningowych, gdzie 60 osób uczyło się samodzielnego życia. W tym roku Państwowy Fundusz Rozwoju Osób Niepełnosprawnych nie przekazał środków na ten cel. „Wystąpiliśmy z prośbą o wsparcie do urzędu marszałkowskiego. Czekamy teraz niecierpliwie na rezultat” – oświadczyła J. Błońska.

Obchody Międzynarodowego Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną połączone są z 50-leciem ruchu rodziców osób dotkniętych taką niepełnosprawnością.

dziar
tekst za: www.ekai.pl