Bp Florczyk u św. Józefa w Kaliszu

W I czwartek miesiąca października bp Marian Florczyk przewodniczył Mszy św. i wygłosił Słowo Boże podczas comiesięcznego spotkania w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

Modlitwę wstawienniczą w intencji społeczności akademickiej, rodzin i obrony życia nienarodzonych przed obrazem św. Józefa Kaliskiego prowadzili: dyrektor Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk, ks. Łukasz Przybyła i przedstawiciele Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej. Po nabożeństwie studenci pod kierunkiem o. Waldemara Gonczaruka zaprezentowali fragmenty poematu „Beniowski” Juliusza Słowackiego. Reżyserem inscenizacji jest Mirosława Marcheluk. Konferencję na temat korzeni polskiego patriotyzmu wygłosił prof. Mieczysław Ryba, kierownik Katedry Historii Systemów Politycznych XIX i XX wieku Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, wykładowca Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, autor licznych naukowych publikacji.

Mszy św. przewodniczył biskup pomocniczy diecezji kieleckiej Marian Florczyk w koncelebrze z bp. seniorem Stanisławem Napierałą, bp. seniorem Teofilem Wilskim i wieloma kapłanami. Ze zgromadzonymi modlił się też biskup kaliski Edward Janiak.

W homilii bp Florczyk podkreślił, że św. Józef nazywany jest przez Kościół sługą wiernym i roztropnym. Swoje kazanie skupił na służbie i stwierdził, że służba nie jest równa służbie. – Można służyć dla pieniędzy, dla jakiegoś układu, dla kariery, można okazać się sługą w partii, czy też w innym stowarzyszeniu. Można służyć dla wygody, tylko po to, by więcej posiąść i więcej mieć, jeszcze więcej znaczyć. Można sprzedać się na służbę zatracając wszelkie cechy dobrego człowieczeństwa – mówił celebrans.

Zaznaczył, że jest też służba, w której człowiek się nie zatraca, służba, która nie poniża, ale uszlachetnia. – Taka służba potrzebna jest rodzinie, słabym, narodowi, a ostatecznie potrzebna jest każdemu człowiekowi. Jest to służba z miłości – wymieniał bp Florczyk. Stwierdził, że służba z miłości to ciągłe dawanie siebie komuś. – Taka służba jako dar z samego siebie potrzebna jest dziś dzieciom, ale także małżonkom, potrzebna jest w naszych rodzinach – powiedział biskup.

Przypomniał, że rozpoczyna się Rok Wiary w Kościele Katolickim i zachęcał, aby ten czas był refleksją o wierze i ufności Bogu. - Święty Józefie pomagaj tym, którym trudno przyjąć nowe życie. Święty Józefie pomagaj tym małżonkom, którzy mają kłopoty i wzajemnie się denerwują na siebie. Niech oni przyjmą Twoją miłość i wzór Twojej miłości do Maryi. Święty Józefie sługo wierny i roztropny wspomagaj nas – mówił bp Florczyk.

Pod koniec Mszy św. biskupi, kapłani i wierni zebrani w kaliskiej bazylice zawierzyli św. Józefowi społeczność akademicką, rodziny i dzieci nienarodzone.

W przemówieniu bp Janiak podkreślał, że bardzo ważna jest miłość do małej ojczyzny, do miejsca, z którego się wyrasta, do chrzcielnicy, gdzie otrzymało się chrzest św. - Kochani rodzice, wtedy właśnie wpisuje się najpiękniejszy testament w serca waszych dzieci. Stąd bardzo ważne jest, aby przekazywać prawdy wiary i dawać świadectwo – mówił biskup kaliski. Dodał, że bardzo ważnym elementem miłości do ojczyzny jest odwaga bycia Polakiem.

Podziękował bp. Stanisławowi Napierale za kultywowanie czci do św. Józefa. - Dziękuję mojemu poprzednikowi, że tak dbał, tak pielęgnował i tak bardzo starał się, żeby św. Józef odbierał cześć nie tylko w diecezji kaliskiej. Św. Józef Kaliski dziś jest znany w całym świecie i to jest też ogromna zasługa Telewizji Trwam i Radia Maryja – powiedział ordynariusz diecezji kaliskiej.

O. Tadeusz Rydzyk wyraził radość, że podczas obrad Konferencji Episkopatu Polski po raz kolejny wszyscy biskupi polscy powiedzieli, że Telewizja Trwam powinna mieć miejsce na multipleksie cyfrowym. Podziękował też wszystkim osobom uczestniczącym w marszu pod hasłem „Obudź się Polsko”, który odbył się w Warszawie.

Uroczystość uświetnił Chór Akademicki WSKSiM w Toruniu pod dyrekcją Ireny Szczurko. Spotkanie transmitowane było przez Telewizję Trwam i Radio Maryja.

ek
tekst za: www.ekai.pl