Bp Florczyk z niepełnosprawnymi w Masłowie

W Masłowie k. Kielc, gdzie 3 czerwca 1991 r. wylądował Jan Paweł II i gdzie odprawiał Eucharystię dla mieszkańców diecezji – odbyły się uroczystości rocznicowe, tradycyjnie połączone ze spotkaniem dla środowiska osób niepełnosprawnych.

Na lotnisku w Masłowie, gdzie 22 lata temu Ojciec Święty odprawił Mszę świętą, dzisiaj rocznicowej Eucharystii przewodniczył bp Marian Florczyk. Razem z nim Mszę św. koncelebrowali: rektor kieleckiego seminarium – ks.dr  Grzegorz Kaliszewski, księża dyrektorzy Caritas kieleckiej: ks. Stanisław Słowik i ks. Krzysztof Banasik oraz księża z dekanatu w Masłowie.

W homilii bp Florczyk przypomniał symbolikę serca w kontekście uczuć, jakie Jan Paweł II żywił wobec chorych i niepełnosprawnych, i do jakiej postawy wszystkich zachęcał. Zauważył, że tylko przez pryzmat serca okazywanego słabszym, w tym osobom niepełnosprawnym, dajemy świadectwo prawdziwemu człowieczeństwu.

Zgromadzeni wierni mogli także wysłuchać nagranych wypowiedzi Jana Pawła II, dotyczących tajemnicy cierpienia i niepełnosprawności.

Po Mszy św. rozpoczęło się VII Integracyjne Spotkanie Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej pod hasłem „Człowieka trzeba mierzyć miarą serca”. Na scenie prezentowali się podopieczni warsztatów terapii zajęciowej, domów środowiskowych, czy ośrodków rehabilitacyjno - edukacyjnych, np. z Polichna, Mnichowa, Świniar, Starachowic, Skarżyska – Kamiennej, czy Staszowa. Wystąpił m.in. zespół „Uśmiech” z Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach. Był poczęstunek i maskotki dla niepełnosprawnych.

W rocznicowym spotkaniu uczestniczyli m.in.: wicewojewoda świętokrzyski - Grzegorz Dziubek, przewodniczący rady miasta Kielce – Tomasz Bogucki, samorządowcy z Masłowa, posłowie, parlamentarzyści i ok. tysiąca osób niepełnosprawnych z ośrodków na terenie województwa świętokrzyskiego.

„W oczekiwaniu na kanonizację Ojca Świętego Jana Pawła II możemy w tym dniu wyrażać wdzięczność za nauczanie i posługę Papieża oraz Jego obecność wśród nas” – zauważa, wspominający tamten dzień, ks. kan. Sławomir Sarek, rzecznik kieleckiej kurii.

Na lotnisku w Masłowie modlitewne spotkania z udziałem kilku tysięcy osób odbywają się zawsze w rocznicę śmierci Jana Pawła II - jako nawiązanie do wielkiego zgromadzenia wiernych, przybyłych na lotnisko zaraz po śmierci Ojca Świętego. Także 3 czerwca – na pamiątkę Mszy św. celebrowanej dla mieszkańców ziemi świętokrzyskiej – spotyka się tutaj środowisko osób niepełnosprawnych z całej diecezji, z udziałem bp. Marian Florczyka.

dziar
tekts za: www.ekai.pl