Bp Gurda do ministrantów: Bądźcie rycerzami Chrystusa

W sobotę, 14 września 2013 r. w parafii św. Mikołaja w Oksie odbył się XIII Diecezjalny Dzień Ministranta. W trwającym Roku Wiary spotkanie przebiegało pod hasłem: „Jesteśmy rycerzami Chrystusa”.

Spotkanie rozpoczęło się o godz. 9.00, kiedy to ministranci wraz ze swoimi duszpasterzami i opiekunami przybywali na stadion w Oksie, gdzie dokonywali rejestracji. Już na początku każdy ministrant otrzymał przygotowany specjalnie na to spotkanie pamiątkowy medal z hasłem spotkania oraz obrazek z wizerunkiem św. Franciszka z Asyżu - patrona tegorocznego zjazdu ministrantów. Na odwrocie znajdował się tekst przyrzeczenia, które podczas Mszy św. wspólnie odmówili.

Centralnym punktem była Eucharystia sprawowana pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy. Wraz z nim koncelebrowali m.in.: proboszcz parafi Oksa - ks. kan. Tadeusz Marczewski, rektor WSD w Kielcach - ks. dr Grzegorz Kaliszewski, diecezjalny moderator Służby Liturgicznej - ks. Łukasz Zygmunt oraz prezbiterzy przybyli na sptkanie. We Mszy św. wzięły również udział władze Gminne i Powiatowe.

W homili bp Gurda nawiązał do Święta Podwyższenia Krzyża Świętego, które było obchodzone w tym dniu.  Mówił: - „Krzyż jest zawsze znakiem od Boga do nas i jednocześnie źródłem naszej pewnej mocy i siły”. Hierarcha nawiązał także do patrona spotkania św. Franciszka, który „ukochał Chrystusa,  stając się dla niego jedyną Miłością”. Kaznodzieja zachęcał, aby ministranci byli rycerzami Chrystusa.

Podczas Mszy św. zostali ustanowieni nowi animatorzy pochodzący z par. Chmielnik i z Kielc par. św. Jadwigi i św. Józefa. Po  Komuni św. wszyscy wspólne odnowili przrzeczenia ministranckie z okazji przeżywanego Roku Wiary.

Po Eucharystii zostały ogłoszone wyniki Ministranckiej Ligii Ministranckiej, wręczone puchary i dyplomy tym, którzy zwyciężyli w sezonie 2012/2013. Po rozdaniu nagród odbył się Pokaz Bractwa Rycerskiego Zamku w Szydłowie: „W chwale Grunwaldzkiej Viktorii”, prezentacja strojów, broni i uzbrojenia, pokaz tańców dworskich, turniej bojowy na miecze o antał miodu, turniej łuczniczy, turniej na włócznie, prezentacja życia obozowego które cieszyły się wielkim zaciekawieniem i zainteresowaniem wśród ministrantów.

Spotkanie zakończyło się koncertem kleryckiego Zespołu „Kerygmat”.

tk

Foto: Janusz Kamiński - Studio "Kamyk"