Bp Gurda na Karczówce

„Od św. Wincentego Pallottiego uczmy się troski o każdego szukającego pomocy człowieka i zgodnie z jego nauką – zatroszczmy się o zbawienie i szerzenie Królestwa Bożego na ziemi”.

Tak dzisiaj, 22 lipca 2012 r. apelował w Kielcach bp Kazimierz Gurda podczas Mszy św. w kościele na Karczówce. To jeden z etapów polskich obchodów 50. rocznicy kanonizacji włoskiego księdza. Rok jubileuszowy z tej okazji trwa w prowincjach pallotyńskich w Polsce od 22 stycznia 2012 do 20 stycznia 2013. Jubileuszową Mszę św. pod przewodnictwem bpa Kazimierza Gurdy koncelebrowało ponad 20 księży pallotynów – gości z polskich prowincji pallotyńskich.

W homilii bp Gurda przypomniał życie i posługę św. Wincentego Pallottiego oraz pracę jego duchowych synów – pallotynów, obecnych w diecezji kieleckiej od 1957 r.

Zauważył, że święty realizował swoją misję przez wierne naśladownictwo Jezusa – Dobrego Pasterza, a przypominając fakty z jego życia, skoncentrował się głównie na pracy na rzecz będących w potrzebie. ”Święty dostrzegał ubóstwo materialne i towarzyszące mu duchowe i moralne (…), apelował o jałmużny i uczynki lub ukazywanie współczucia w inny sposób” – mówił bp Gurda.

Biskup przypomniał m.in. założenie przezeń tuż po święceniach w 1818 r. - szkoły wieczorowej dla młodzieży, gdzie był spowiednikiem, rekolekcjonistą, opiekę nad chorymi w rzymskich szpitalach, odwiedziny w więzieniach czy towarzyszenie skazanym na egzekucję.

Na tym tle ukazał współczesną pracę pallotynów w diecezji kieleckiej, zwracając szczególnie uwagę na ich posługę w największym domu pomocy społecznej im Jana Pawła II w Kielcach, na opiekę nad historycznym pobernardyńskim klasztorem na Karczówce, założenie nowej parafii w Kielcach oraz prowadzenie domu rekolekcyjnego w św. Katarzynie.

Z okazji roku jubileuszowego wczoraj 21 lipca na Karczówce odbyła się sesja naukowa pod hasłem „Ubodzy”. 10 zaprezentowanych referatów ukazywało przykłady pomocy ubogim realizowanej w domach pallotyńskich na terenie diecezji kieleckiej oraz w Radomiu. Palotyńskie obchody będą kontynuowane w Częstochowie 19 sierpnia pod hasłem „Pielgrzymki”.

Wincenty Pallotti SAC (1795-1850) – włoski ksiądz katolicki, założyciel Zjednoczenia Apostolstwa Katolickiego, którego integralną częścią są pallotyni i pallotynki, tercjarz franciszkański, święty Kościoła. Już za swojego życia otrzymał tytuł "Apostoła Rzymu". Nazywa się go również prekursorem Akcji Katolickiej.

Ks. Wincenty Pallotti został ogłoszony błogosławionym przez papieża Piusa XII - 22 stycznia 1950 r., zaś świętym i równocześnie patronem Unii Misyjnej Kleru - przez papieża Jana XXIII - 20 stycznia 1963. Wspomnienie liturgiczne przypada 22 stycznia.

Pallotyni są gospodarzami klasztoru pobernardyńskiego na wzgórzu Karczówka w Kielcach od ponad 50 lat. Karczówka pod ich kierunkiem ma ambicję stać się ośrodkiem kultury i sztuki sakralnej – organizowane są wystawy, koncerty, działalność wydawnicza itp. Kościół klasztorny ma obecnie charakter raktoralny, a pallotyńska parafia usytuowała się przy nowym kościele, wybudowanym w ostatnich latach u podnóża Karczówki.

dziar
tekst za: www.ekai.pl