Bp Gurda: narodzenie Jezusa jest radością dla całej ludzkości

Narodzenie Jezusa jest radością dla całej ludzkości, jest źródłem radości dla tych, którzy w Niego wierzą, po omacku Go szukają i stoją daleko od Niego – mówił bp Kazimierz Gurda podczas pasterki odprawianej w najstarszym kieleckim kościele pw. św. Wojciecha.

W homilii wskazał na konsekwencję Boga w spełnianiu obietnic wobec człowieka, pomimo ludzkiej „małoduszności” oraz na „niepokojące symptomy odwracania się człowieka od Boga”, czego przykładem są zakazy publicznego wymawiania imienia Jezus w wielu krajach Europy, a nawet wyeliminowanie choinki ze stolicy Unii Europejskiej, natomiast w Polsce – zbezczeszczenie obrazu MB Częstochowskiej.

Bp Gurda skrytykował także próby ustawodawcze proponujące nowe prawa dotyczące życia rodzinnego i małżeńskiego. „Wydaje się, że zło tryumfuje, ale światło Narodzonego rozświetla ciemności” – zauważył. Jednak, zdaniem hierarchy „Bóg człowieka nie zostawi, będzie go dalej prowadził przez historię zbawienia (…), Bóg nigdy nie odwrócił się od człowieka, nie ustawał w ukazywaniu swojej miłosiernej miłości (…), nie zrezygnował ze stawania się człowiekowi coraz bliższym ”. „Noc Narodzenia się Syna z Maryi Dziewicy jest znakiem i potwierdzeniem działania Boga” – podkreślał bp Gurda.

Jako zadanie na Rok Wiary zaproponował mobilizację ludzi wierzących w zdecydowanym opowiedzeniu się za cywilizacją miłości opartej na chrześcijaństwie, bo „jeśli On zostanie usunięty pozostanie tylko cywilizacja śmierci”.

Po końcowym błogosławieństwie bp Kazimierz Gurda i towarzyszący mu kapłani przenieśli Betlejemskie Światło Pokoju do szopki, stylizowanej na solną grotę, inspirowaną hasłem roku liturgicznego” Wy jesteście solą ziemi”.

dziar
tekst za: www.ekai.pl