Bp Gurda odwiedził kazimierskie szkoły

Wizyta w Szkole Podstawowej nr 1 w Kazimierzy Wielkiej, Zakładzie Doskonalenia Zawodowego i Zespole Szkół Zawodowych w Odonowie złożyły się na pierwszą cześć Wizytacji Kanonicznej w Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Kazimierzy Wielkiej. Parafię wizytuje bp Kazimierz Gurda.

Od spotkania z uczniami i nauczycielami w Szkole Podstawowej nr 1 bp Gurda rozpoczął w piątek, 26 października Wizytację kazimierskiej parafii. Najmłodsze dzieci prowadziły dostojnego Gościa na salę gimnastyczną, gdzie odbyła się cześć artystyczna. Następnie Ksiądz Biskup spotkał się z Gronem Pedagogicznym. W szkole katechizuje ks. Leszek Puchała wraz z s. Krystellą Pacyną, służebniczką.

Drugą placówką, którą bp Gurda wizytował był Zakład Doskonalenia Zawodowego w Kielcach z siedzibą w Kazimierzy Wielkiej. Tam nad przebiegiem spotkania czuwał sam ks. Dziekan Janusz Mularz, który na co dzień katechizuje w tej szkole.

W samo południe rozpoczął się montaż słowno-muzyczny w Zespole Szkół Zawodowych w Odonowie. Tematyka nawiązywała do obchodzonego niedawno XII Dnia Papieskiego. Nad całością czuwali nauczyciele: Ewa Konieczna i ks. Michał Haśnik. Warto w tym miejscu dodać, że w szkole były obecne relikwie bł. Jana Pawła II.

Bp Gurda nawiązując do hasła tegorocznego Dnia Papieskiego w okolicznościowym przemówieniu wskazał na podstawowe wartości, które młody człowiek otrzymuje w rodzinie. „Małżeństwo to związek mężczyzny i kobiety. W czasach, w których żyjemy często ten obraz jest zafałszowany” – mówił bp Gurda. Hierarcha zachęcał, aby młodzież nie ulegała tak łatwo wpływom współczesnego świata i z własnych rodzin czerpała prawdziwy przykład życia.

Na zakończenie spotkania Ksiądz Biskup zwrócił uwagę na szczególną obecność pośród społeczności szkolnej bł. Jana Pawła II w znaku jego relikwii I stopnia.

Kończąc spotkania w poszczególnych szkołach Ksiądz Biskup odmówił z zebranymi modlitwę Ojcze nasz i udzielił pasterskiego błogosławieństwa.

Druga część Wizytacji w Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego będzie przeżywana w najbliższą niedzielę, 28 października, kiedy to bp Kazimierz Gurda będzie głosił Słowo Boże w czasie Mszy św., udzieli Sakramentu Bierzmowania 107-osobowej grupie młodzieży, nawiedzi cmentarz parafialny, poświęci nowy Krzyż cmentarny i nowy Krzyż misyjny oraz spotka się z grupami apostolskimi działającymi w parafii, kapłanami dekanatu kazimierskiego i Siostrami Służebniczkami, które posługują w parafii.

Wizytacja Kanoniczna jest to jedna z najważniejszych form pasterskiego posługiwania biskupa. Głównym jej zadaniem jest spotkanie biskupa z duchowieństwem i wiernymi w celu bliższego poznania ich i zachęcenia do praktykowania wiary i życia chrześcijańskiego. Dlatego też biskup powinien osobiście wizytować całą diecezję, albo jej cześć każdego roku, aby przynajmniej raz na pięć lat przeprowadzona została wizytacja w całej diecezji.

Biskup diecezjalny może do wizytowania wyznaczyć biskupa pomocniczego, względnie wikariusza generalnego lub biskupiego, a nawet zwykłego prezbitera. Dziś jest już jednak zwyczaj, że biskupi wizytują całą diecezję. Do przeprowadzenia wizytacji biskup dobiera sobie pomocników.

Przed przyjazdem biskupa do parafii ma miejsce wizytacja kancelarii parafialnej, spraw gospodarczych parafii i katechizacji w szkole.

tk

Foto: Marian Skorupa