Bp Gurda poprowadził w Kielcach Marsz Życia

Bp Kazimierz Gurda, a z nim księża, siostry zakonne, rodziny z dziećmi, młodzież, starsi, grupy parafialne, stowarzyszenia, parlamentarzyści, samorządowcy – uczestniczyli 26 maja 2013 r. we Mszy św. w intencji ochrony życia ludzkiego oraz przeszli ulicami Kielc w Marszu Życia.

Mszy św. w Bazylice Katedralnej przewodniczył bp. Kazimierz Gurda, który także powiedział homilię. Zwrócił w niej uwagę na pilną potrzebę obrony naturalnej rodziny, która swoje źródło powinna mieć w Eucharystii. Zauważył, że choć późno – „obudzili się Francuzi” i solidarnie bronią rodziny, pokazując Europie i światu, że naturalna rodzina jest dla nich wartością niezbywalną. Świadczą o tym, idący obok siebie katolicy, muzułmanie, protestanci i ludzie niewierzący.

Bp Gurda podkreślił również konieczność obrony naturalnej rodziny w naszej ojczyźnie, szczególnie w rozwiązaniach prawodawczych. Skrytykował Parlament Europejski, który przeznacza ogromne fundusze na niszczenie, zamiast na ochronę życia. Podkreślił, że Bóg obdarzył mężczyznę darem ojcostwa, a kobietę darem macierzyństwa, zaś ideologia gender – „tworzy sztuczny konflikt”.

Po Mszy św. uczestnicy przedefilowali od Placu Najświętszej Maryi Panny, ul. Sienkiewicza i Bodzentyńską, na Rynek, gdzie odbywa się festyn. Nieśli transparenty, wznosili okrzyki „kierunek rodzina”. W Marszu Życia przeszli m.in. przewodniczący Rady Miasta – Tomasz Bogucki, senator PiS – Krzysztof Słoń, członkowie Ruchu – Światło Życie, Rycerstwa Niepokalanej, Apostolatu Maryjnego, Neokatechumenatu.

W ramach odbywającego się na rynku festynu rodzinnego, można wziąć udział w zabawach dla całych rodzin, skorzystać z pomocy poradnictwa rodzinnego, wesprzeć budowę hospicjum w Kielcach oraz złożyć podpis pod akcją „Stop aborcji”, czy inicjatywy obywatelskiej w UE „One of us”. Uczestnicy festynu mogą także obejrzeć wystawę poświęconą wizycie Jana Pawła II w Kielcach, której rocznica przypada 3 czerwca.
W Kielcach marsz odbył się pod patronatem bp. Kazimierza Ryczana oraz prezydenta Kielc Wojciecha Lubawskiego.

dziar
tekst za: www.ekai.pl