Bp Gurda: tylko Chrystusowy krzyż daje szansę na zbawienie

Tylko Chrystusowy krzyż daje szansę na zbawienie każdemu, kto Chrystusowi ufa – mówił 14 września br. biskup pomocniczy diecezji kieleckiej Kazimierz Gurda na Szlaku Królewskim podczas Eucharystii polowej odprawionej w lasach parafii św. Józefa Oblubieńca NMP w Zagnańsku.

Msza św. była koncelebrowana przez księży proboszczów czterech parafii znajdujących się na terenie gminy Zagnańsk pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdę z okazji poświęcenia odnowionego Biskupiego Krzyża, który postawiony został w 1661 r. Nazwę swą zawdzięczakrólowi Janowi Kazimierzowi, który w owym czasie podróżował tędy z biskupem krakowskim Andrzejem Trzebickim fundatorem kościoła p.w. św. Rozalii i św. Marcina w Zagnańsku.

Bp Kazimierz Gurda w swym kazaniu nawiązując do święta Podwyższenia Drzewa Krzyża Świętego oraz historycznego napisu umieszczonego w odlanej z żeliwa ozdobnej tarczy na krzyżu: "Za dusze, które ratunku i miłosierdzia Bożego oczekują, a doczekać się nie mogą, prosimy Cię Panie” – podkreślił znaczenie krzyża w dziele zbawienia.

- Modlitwa jest prośbą do Jezusa Miłującego pokój. Jego wartość widoczna jest wówczas, gdy jest jego brak. Kiedy panuje ciągłe zagrożenie życia ze strony najeźdźcy. Trzeba nam dziś zachować pamięć o tych wszystkich, którzy oddali życie za wolność Ojczyznę. Trzeba zachować wdzięczności i pamięć poprzez kolejne pokolenia – apelował biskup.

- Przy Chrystusowym krzyżu prosimy o miłosierdzie dla tych, którzy oczekują go długo, aby ziściły się pragnienia ich serc. Tylko Chrystusowy krzyż daje szansę na zbawienie każdemu, kto Chrystusowi ufa. Nikt spod Chrystusowego krzyża nie odchodzi zawiedziony. W święto Podwyższenia Krzyża cały Kościół wynosi Chrystusowy krzyż całemu światu, jaki jedyny znak zabawienia – podkreślił bp K. Gurda.

Nowy Biskupi Krzyż wykonany został z inicjatywy i staraniem parafii św. Józefa Oblubieńca NMP i Nadleśnictwa Zagnańsk. Ogrodzony jest drewnianym płotkiem i ma ponad 10 m wysokości oraz ozdobnie zakończone ramiona.

Krzyż ten również upamiętnia Mszę św. polową z 15 sierpnia 1944 roku, kiedy to sprawowana dla żołnierzy 4. Pułku Piechoty Legionów Armii Krajowej. Pułk ten wówczas sformowano w Zagnańsku-Siodłach w celu wymarszu na pomoc walczącej Warszawie.

Sobotnią Eucharystię poprzedziła niecodzienna lekcja historii dla uczestników uroczystości, którą przeprowadził Roman Piskulak, nauczyciel w Szkoły Podstawowej nr 1 w Zagnańsku i zarazem autor, wydanego staraniem i nakładem Nadleśnictwa Zagnańsk, okolicznościowego folderu pt. „Na królewskim szlaku”.

Lekcja przebiegała w dość nietypowych warunkach, gdyż rozpoczęła się na polanie, gdzie 15 sierpnia 1944 roku odbyła się polowa Msza św. żołnierzy, szykujących się do wymarszu na pomoc Warszawie. Uczestnicy – wierni z czterech parafii, przedstawiciele władz samorządowych, leśnicy, uczniowie i kombatanci - w trakcie wykładu wędrowali dwukilometrowym szlakiem tablic, na których znajdują się szczegółowe informacje dotyczące historii Królewskiego Szlaku.

– Nazwa ścieżki edukacyjnej nawiązuje do wydarzenia historycznego, którym był przejazd przez nasze tereny króla Jana Kazimierza i biskupa krakowskiego Andrzeja Trzebickiego (fundatora kościoła pw. św. Rozalii i św. Marcina w Zagnańsku). Znajdujące się tu tablice mówią także o faktach z okresu II wojny światowej, kiedy to w sierpniu 1944 r. w Zagnańsku-Siodłach sformowano 4. Pułk Piechoty Legionów Armii Krajowej. Działania te związane były z rozkazem wymarszu na pomoc walczącej Warszawie – opowiadał uczestnikom Roman Piskulak.

Ścieżka dydaktyczna pn. „Na królewskim szlaku” uroczyście otwarta została 31 maja 2012 r. i znajduje się w obrębie Nadleśnictwa i gminy Zagnańsk – jednego z najpiękniejszych zakątków ziemi świętokrzyskiej.

dziar
tekst za: www.ekai.pl

Foto: Paweł Małecki (Agencja Gazeta)