Bp Gurda w Święto Policji

Foto: tvp.info.pl

„Ład Boży stymuluje życie tych wszystkich, którzy na co dzień dbają o porządek w społeczeństwie. Żaden system społeczny nie będzie właściwy, jeśli będzie przeszkadzał człowiekowi w pójściu za Bogiem i z Bogiem” – mówił bp Kazimierz Gurda podczas Mszy św. w Bazylice Katedralnej z okazji Wojewódzkiego Święta Policji.

W homilii bp Gurda podkreślił konieczność budowania więzi osobowej z Bogiem i wchodzenia z Nim w dialog, mówił o przynależności policjantów do wspólnoty Kościoła. Zauważył, że „każde stanięcie przez Bogiem jest aktem wiary”.

„Niech wasza obecność przed Bogiem napełni was ufnością w Jego bliskość w waszej odpowiedzialnej trudnej służbie” – mówił bp Gurda. Podkreślił także dziękczynny charakter uroczystości „za wszystkie lata świętokrzyskiej policji” oraz zaapelował do policjantów o dawanie świadectwa, na wzór św. Kingi.

Mszę św. z bp. Gurdą koncelebrowali kapelani policji, wojska, więziennictwa. W uroczystości w kieleckiej Bazylice wzięli udział m.in. Beata Oczkowicz z ministerstwa obrony narodowej, zastępca komendanta głównego policji nadinsp. Andrzej Rokita, wicewojewoda świętokrzyski Grzegorz Dziubek, prezydent Kielc Wojciech Lubawski, posłowie, senatorowie i kombatanci.

Po Eucharystii na Placu Artystów w Kielcach nastąpiło wręczenie odznaczeń i aktów nominacyjnych na kolejne stopnie policyjne.

Odbył się tam także koncert Orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach oraz festyn „Policja Mieszkańcom”. W programie znalazły się m.in. konkursy z nagrodami dla dzieci, młodzieży i dorosłych, pokazy sprzętu policyjnego, karate, sprawności służb czy „mody odblaskowej”.

Wczoraj 23 lipca na placu alarmowym Komendy Wojewódzkiej Policji przy ul. Kusocińskiego w Kielcach, w szeregi świętokrzyskiej policji wstąpiło 76 funkcjonariuszy, w tym 13 kobiet. Uroczyste ślubowanie na sztandar odbyło się w obecności zastępcy świętokrzyskiego komendanta wojewódzkiego policji podinsp. Rafała Derlatki.

Młodzi policjanci skierowani zostaną na półroczny kurs przygotowawczy m.in. do Szkoły Policji w Legionowie, po zakończeniu którego podejmą służbę w jednostkach policji na terenie naszego województwa.

dziar
tekst za: www.ekai.pl