Bp Jan Piotrowski: Jasnogórskiej Pani powierzajmy siebie i naszą Ojczyznę

Mszą św. w intencji Ojczyzny pod przewodnictwem Biskupa Kieleckiego Jana Piotrowskiego rozpoczęły się oficjalne uroczystości obchodów święta Konstytucji 3 Maja i Matki Bożej Królowej Polski w Kielcach.

W genezę uroczystości zebranych w Katedrze wprowadził ks. prałat Stanisław Kowalski, proboszcz i kustosz Bazyliki katedralnej. „Polska potrzebuje zjednoczenia w budowaniu dobra wspólnego (…). Trzeba nam oczyścić sumienia i pojednać się z Bogiem i ze sobą” – mówił.

W homilii bp Jan Piotrowski przypomniał historię majowego święta i jego wymiar maryjny, mówił także o szczególnych obowiązkach, które wynikają z bycia uczniami w szkole Maryi i spuścizny tradycji patriotycznych, narodowych.

„Historia dzisiejszej uroczystości jest długa i wyrasta z historii Polski (…), z jej zarówno pięknych, jak i bolesnych wydarzeń, wręcz dramatycznych sytuacji, które niby złowieszcza burza przetaczały się przez polskie ziemie, a jeszcze bardziej przez dramaty ludzkich serc” – mówił biskup.

Zauważył także, że „dzisiejsza uroczystość jest świętem wszystkich, których łączy chrzcielna łaska wiary, ale i tych, których patriotyzm (…) pokonuje wszelkie podziały i różnice”. Zachęcał, aby dzisiejsze święto przeżywać także w kontekście osobistej refleksji nad 1050 rocznicą Chrztu Polski i Rokiem Miłosierdzia, aby stawiać sobie pytanie: czym te wydarzenia są w moim osobistym życiu?

„Czy słuchając Ewangelii uczę się od Maryi wytrwałości i wierności?” – zapytywał bp Piotrowski. Negatywnie ocenił skłonność wielu współczesnych do zaufania w swoje wyłącznie siły, do „samodzielnego pisania osobistej historii”, zapominając, że „ostatnie słowo należy do Boga”.

„Maryja, Matka Syna Bożego (…) właściwie odczytała drogę swego powołania (…), była wierna aż do końca stojąc u stóp krzyża na Kalwarii” - mówił.

Biskup Piotrowski przypomniał także, że historia Polski pisania jest wielkimi czynami jej bohaterów, mówił o wkładzie wielu wybitnych uczonych, ludzi pióra i sztuki, występujących w obronie wartości chrześcijańskich oraz „wielu pokoleniach wspaniałych ludzi w wierze”.

„Jeśli ktoś publicznie tym pogardza, sprzedając to, co polskie na tanim rynku skomercjalizowanego świata – nie jest chrześcijaninem, a tym bardziej Polakiem” – stwierdził biskup.

„Niech nad tą ziemią zawsze powiewa sztandar z napisem: Bóg – honor – Ojczyzna. Niech na polską ziemią nigdy nie powieje sztandar ze swastyką, dwugłowym orłem, czy sztandary różnych wron” – mówił biskup kielecki, na zakończenie powierzając Ojczyznę i rodaków opiece Maryi, tak jak czynili to król Jan Kazimierz i prymas Stefan Wyszyński.

Po Mszy św. uczestnicy uroczystości przeszli w uroczystym korowodzie do parku miejskiego. Tam, przy pomniku Stanisława Staszica nastąpiło podniesienie flagi państwowej, odegranie hymnu, przemówienie wojewody – Agaty Wojtyszek. Miało miejsce także wręczenie historycznego umundurowania Kieleckiemu Szwadronowi Kawalerii, apel poległych i salwa honorowa.

W parku miejskim trwa także całodzienny piknik historyczny pn. „Vivat Maj”, z udziałem grup rekonstrukcyjnych. Kieleckie uroczystości zakończy w godzinach wieczornych "Pieśniobranie" w muszli koncertowej.

Obchodom święta towarzyszą również: XV Międzynarodowy Turniej Piłkarski z okazji Święta Konstytucji 3 Maja w Nowinach (2-3.05), Turniej Piątek Piłkarskich o Puchar Wojewody Świętokrzyskiego – Gimnazjum numer 7 w Kielcach (03.05) oraz 2. Bieg Konstytucji 3 Maja w Kielcach..
225 lat temu, 3 maja 1791 roku, Sejm Czteroletni uchwalił ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 maja. Była drugą na świecie, po konstytucji Stanów Zjednoczonych, a pierwszą w Europie, spisaną konstytucją.

Dokument zmienił ustrój państwa na monarchię konstytucyjną. Regulował zasady funkcjonowania władz państwowych oraz prawa i obowiązki obywateli Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Wprowadzał trójpodział władzy na ustawodawczą (dwuizbowy parlament), wykonawczą (król) i sądowniczą oraz znosił wolną elekcję i zasadę liberum veto. Gwarantował tolerancję religijną. I ochronę warstwy chłopskiej przez państwo.

dziar
tekst za: www.ekai.pl

Zobacz: Relacja na stronie Diecezjalnego Radia eM

Foto: Janusz Kamiński - Studio "Kamyk"