Bp Jan Piotrowski konsekrował kościół na obrzeżach Kielc

W niedziele, 2 października 2016 r. o godz. 17.00 wspólnota parafialna św. Józefa Oblubieńca NMP w Kielcach przeżywała swoje wielkie święto - po 23 latach budowy nowego kościoła Biskup Kielecki Jan Piotrowski dokonał jego konsekracji.

Na uroczystość przybył m.in. przełożony prowincjalny Zgromadzenia Oblatów św. Józefa o. Marek Maziarz, byli również księża z dekanatu, zaproszeni księża i cała mała wspólnota parafialna św. Józefa. To dzień dziękczynienia za Kościół, jako znak wiary i świadectwo przywiązania do ducha „Caritas”, który był w małej kapliczce na ul. Łódzkiej.

Bp Piotrowski podkreślił w homilii, że „kościół buduje się wspólnie poprzez rożne dary i charyzmaty. I kościół jest zawsze świadectwem wiary ludzi, którzy tworzą daną wspólnotę”.

Na zakończenie uroczystości został odczytany list od Przełożonego Generalnego Zgromadzenia Oblatów św. Józefa o. Michała Piscopo OSJ. - „Niech ten dzień będzie dniem dziękczynienia za wszystkich, którzy przyczynili się do budowy tej pięknej świątyni na peryferiach Kielc" - mówi o. Roman Westwal OSJ, proboszcz parafii.

Parafię św. Józefa Oblubieńca NMP erygował bp Kazimierz Ryczan dnia 5 października 1993 r., przy istniejącej kaplicy Zgromadzenia Oblatów św. Józefa. Wydzielono ją z parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Niewachlowie, św. Krzyża w Kielcach i św. Andrzeja Boboli w Kostomłotach. Parafię prowadzi Zgromadzenie Oblatów św. Józefa. Początki obecności oblatów w diecezji kieleckiej to lata powojenne. Gdy ojcowie musieli opuścić Kresy po II wojnie światowej, znaleźli się m.in. na Kielecczyźnie, a bp Czesław Kaczmarek przydzielił im dom przy ul. Łódzkiej z przyległym polem, które odtąd uprawiali na potrzeby kieleckiego seminarium. Parterowy budynek, potocznie nazywany „Caritasem” mieścił niewielką kaplicę, w której z czasem bracia zaczęli odprawiać Mszę św. dla okolicznej ludności.

28 maja 1994 r. bp Mieczysław Jaworski poświęcił plac pod budowę kościoła parafialnego. W kwietniu 1995 r. rozpoczęto pierwsze prace przy budowie kościoła. W 2001 r., pokryto jego dach, zbudowana została wieża kościelna i postawiono na niej krzyż. W 2002 r. nastąpiła przeprowadzka do nowego kościoła i plebanii. Jest on wykończony wewnątrz, pomalowany, trwa wyposażanie wnętrza. Autorem projektu architektonicznego kościoła pw. św. Józefa Oblubieńca NMP, jest Andrzej Głowacki.

xmhas