Bp Jan Piotrowski konsekrował kościół w Niewachlowie

W 5 Niedzielę Wielkanocną, 24 kwietnia 2016 r. Biskup Kielecki Jan Piotrowski dokonał konsekracji kościoła pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Kielcach – Niewachlowie, gdzie posługują księża salezjanie.

Do uroczystości konsekracji parafia przygotowywała się przez Misje Święte, które głosił o. Anzelm Frączek, paulin z Jasnej Góry.

Historia parafii zaczęła się w II połowie XIX w. Najpierw była mała kapliczka w podmiejskiej miejscowości Niewachlów. Miejsce ożywało wraz z nadejściem maja – codzienne wieczorne majówki gromadziły mieszkańców okolicy. Drewniana kapliczka stała tu już w 1855 r. W 1896 r. na jej miejscu stanęła kaplica murowana z obrazem Matki Bożej Częstochowskiej. Ten sam wizerunek znajduje się w prezbiterium obecnego kościoła.

W 1910 r. w świątyni wzniesiono ołtarz. Rozbudowa kościoła przypadła na lata 1949–1952 – najtrudniejsze czasy reżimu stalinowskiego, toczącego walkę z Kościołem. Wszelkie prośby o pozwolenia na budowę czy zakup materiałów budowlanych odrzucano. Znane są również przypadki szykanowania parafian zaangażowanych w budowę. Parafianie zdali jednak egzamin z dojrzałości religijnej.

Dekretem bp. Stanisława Szymeckiego z 21 stycznia 1986 r. obecna parafia Matki Bożej Częstochowskiej została wydzielona z parafii Świętego Krzyża. Dekret przekazywał parafię w wieczyste administrowanie księżom salezjanom. Obecnie parafia liczy nieco ponad 3 tyś. mieszkańców.

xmhas

Zobacz: www.e-salezjanie.pl

Foto: Janusz Kamiński - Studio "Kamyk"