Bp Jan Piotrowski: Księże Prałacie! Żyj w Chrystusie na wieki!

W samo południe 11 kwietnia 2016 r. Diecezja Kielecka pożegnała podczas Mszy św. w Bazylice Katedralnej wybitnego muzykologa Ś.p. ks. prałata Zbigniewa Rogalę.

Liturgii przewodniczył Biskup Kielecki Jan Piotrowski, a wraz z nim Mszę św. koncelebrowali m.in.: biskup senior Kazimierz Ryczan, Biskup Siedlecki Kazimierz Gurda oraz kapłani z naszej diecezji i muzykolodzy z całej Polski.

„W klimacie paschalnej nadziei, pomni na biblijne przesłanie z Drugiej Księgi Machabejskiej, że modlitwa za zmarłych to rzecz święta i pobożna, podczas Mszy Świętej modlimy się za spokój duszy Śp. ks. prałata Zbigniewa Rogali” – mówił bp Jan Piotrowski podczas homilii.

Kielecki ordynariusz podkreślił także, że ks. profesor jako muzykolog wiedział, że tylko zapis o właściwej wartości nut i znaków tworzy piękną harmonię i brzmienie. „Nie inaczej jest w ludzkim życiu, jeśli nie zapisuje się go zgodnie z wymogami Bożego planu. Ten Boży plan wyznacza Słowo Boże i przykazania, a umacnia łaska sakramentów świętych”- dodał hierarcha.

Podczas uroczystości żałobnych w Bazylice Katedralnej oprawę muzyczną podjął chór WSD w Kielcach oraz chór i absolwenci Diecezjalnego Studium Organistowskiego w Kielcach, którego ks. profesor Zbigniew Rogala był założycielem.

Po Komunii Świętej słowa podziękowania wypowiedział w imieniu kapłanów ks. kan. dr Paweł Tambor – rektor WSD w Kielcach oraz przedstawiciel Studium Organistowskiego.

Ksiądz prałat Zbigniew Rogala przeżył blisko 80 lat. Miał za sobą 57 lat kapłaństwa. Zmarł w godzinach wieczornych 7 kwietnia 2016 r.

pkun

Zobacz: Relacja na stronie Diecezjalnego Radia eM

Foto: Janusz Kamiński - Studio "Kamyk"