Bp Jan Piotrowski: Młodzież żyje w Kościele i ma prowadzić innych do Chrystusa

W sobotę, 8 października 2016 r. w parafii św. Rozalii w Skorzeszycach miało miejsce Dziękczynienie za Światowe Dni Młodzieży połączone ze spotkaniem liderów grup i wspólnot młodzieżowych oraz wolontariuszy Światowych Dni Młodzieży.

- „Od godzin porannych do naszej parafii przybywała młodzież z całej diecezji” – mówi ks. Tomasz Kaczówka, wikariusz w Skorzeszycach. – „Pierwsze kroki kierowali oni do sali, gdzie odbywała się rejestracja wszystkich uczestników”.

O godz. 9.30 rozpoczęła się modlitwa w kościele, którą poprowadziła miejscowa Schola parafialna. Wspólny śpiew wprowadził młodych do przeżywania Eucharystii, której przewodniczył Biskup Kielecki Jan Piotrowski. Wraz z nim Mszę św. koncelebrowali przybyli kapłani, m.in.: ks. dr Mirosław Cisowski – Dyrektor Duszpasterstwa Diecezji Kieleckiej, ks. Łukasz Zygmunt – Diecezjalny Duszpasterz Młodzieży, ks. kan. Sławomir Sarek – były duszpasterz młodzieży, a obecnie proboszcz parafii w Gorzkowie i dziekan dekanatu kazimierskiego.

Na początku wszystkich zebranych powitał ks. Łukasz Zygmunt. - „Papież Franciszek nazwał przygotowanie do Światowych Dni Młodzieży przygodą. Życzyłbym sobie, aby ta przygoda trwała jak najdłużej i przełożyła się teraz - po zakończeniu ŚDM - na grupy parafialne i młodzież w waszych parafiach” - mówił Diecezjalny Duszpasterz Młodzieży.

Rozpoczynając homilię bp Jan Piotrowski przypomniał stare, afrykańskie przysłowie, że „Przyjaciele zawsze spotykają się w połowie drogi”. – „Dziś tą połową drogi jest kościół parafialny w Skorzeszycach, któremu patronuje św. Rozalia. Ten kościół w lipcowe dni został przemodlony przez waszych rówieśników z różnych krajów. Dziś my przychodzimy, aby z perspektywy minionych dni zobaczyć, co się wydarzyło i co z tego pozostało” – mówił hierarcha.

Biskup pytał: „Po co tu jesteśmy? (…). Fundamentem tego spotkania jest łaską wiary, którą Pan Bóg obdarzył nas na Chrzcie św. (…). Jesteśmy wspólnotą uczniów – misjonarzy Jezusa Chrystusa. On nas łączy, Emmanuel jest z nami”.

Bp Piotrowski zauważył, że Papież Franciszek wyznaczył już sobie zadanie po Światowych Dniach Młodzieży – zwołał na rok 2018 synod poświęcony młodzieży, którego tematem będzie „Młodzież – wiara i powołanie”. – „Młodzież żyje w Kościele i zawsze była młodzież, ale ta młodzież ma się stać nośnikiem pięknych ewangelicznych wartości i ma prowadzić innych do Chrystusa” – dodał biskup.

Następnie kielecki ordynariusz zwrócił się do młodzieży, aby była siewcami dobrego słowa. - „Bądźcie siewcami dobrego słowa i pokonujcie w sobie pokusę kiepskiej kultury słowa, dziś tak modną pośród młodych”.

Biskup wspomniał także o funkcjonującej w dzisiejszych czasach bezkarności, za złe słowo pisane lub wypowiadane. – „Siewcy złego słowa, którzy ukrywają się za kurtyną wpisów internetowych, bądź pseudonimów nie są bohaterami! To są najbardziej tchórzliwe ludzkie postawy: oczernić, wzbudzić intrygę, zasiać niepokój i schować się bezpiecznie. To jest największe tchórzostwo”.

Kończąc swoje rozważanie bp Piotrowski podziękował młodzieży za to, że „zrezygnowała z przysłowiowej kanapy, życiowego komfortu i sobotniego wypoczynku” i przybyła do Skorzeszyc. – „Pytacie, co dalej? Ja wam nie podpowiadam. Wy macie czas, aby ułożyć ten plan na przyszłość. Szukajcie odpowiedzi najlepszej z możliwych. Nie bójcie się wyzwań, które czasem prowadzą przez ofiarę i trud, ale prowadzą do prawdy, którą jest odwieczny Bóg w Jezusie Chrystusie”.

Biskup Kielecki życzył także młodzieży, aby odkrywała swoje talenty i zawsze szła z Jezusem. – „Pokazujecie, ujawniajcie swoje talenty, młodość i wasz osobisty urok czystych serc i pięknego spojrzenia. Miejcie pewność, że kto na życiową drogę zabiera ze sobą Jezusa, zabiera wszystko!”.

Na zakończenie Mszy św. słowa wdzięczności wyraził ks. kan. Włodzimierz Jastrząb, proboszcz parafii w Skorzeszycach, który podziękował Księdzu Biskupowi, za to, że był obecny na wszystkich etapach ŚDM. Ks. Jastrząb podziękował także wszystkim za przybycie do Skorzeszyc. Po Mszy św. wysłuchano kilku świadectw młodzieży oraz miała miejsce konferencja, którą wygłosił ks. Grzegorz Stachura.

Z kościoła młodzież udała się do miejscowej szkoły, gdzie mogła zapoznać się z funkcjonowaniem Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i Ruchu Czystych Serc. W szkole także wszyscy spożyli obiad. W programie spotkania znalazła się także modlitwa różańcowa prowadzona przez młodzież, uwielbienie Jezusa w Najświętszym Sakramencie i grill.

Podczas etapu diecezjalnego na terenie naszej diecezji gościła młodzież z 28 krajów świata. Sześć południowych dekanatów było zaangażowanych również w etap centralny Światowych Dni Młodzieży. - „Ten czas bardzo zaangażował nas wszystkich i był nam bardzo potrzebny. W wielu miejscach, gdzie uczestniczyłem w Światowych Dniach Młodzieży, widziałem ofiarną pracę kapłanów i młodzieży. Mam nadzieję, że pomimo zakończenia ŚDM ten zapał w nas nie wygaśnie" - dodaje ks. Łukasz Zygmunt. W spotkaniu liderów i wolontariuszy ŚDM w Skorzeszycach uczestniczyło ponad 200 osób z blisko 50 parafii.

xmhas

Zobacz: Galeria zdjęć