Bp Jan Piotrowski: Nienawiścią i niezgodą nie obronimy ojczyzny

„Potrzebna jest nam pomoc i opieka Maryi Królowej Polski – nienawiścią i niezgodą nie obronimy naszej ojczyzny, ojczyzny musimy bronić, brońmy ją miłością" – mówił w homilii bp Jan Piotrowski podczas Mszy św. sprawowanej w intencji Ojczyzny. Eucharystia w Bazylice Katedralnej rozpoczęła kieleckie obchody Święta Konstytucji 3 Maja.

W homilii biskup kielecki przestrzegał przed niezgodą narodową, przypomniał trudne dziejowe doświadczenia narodu polskiego oraz rolę Maryi w budowaniu bytu narodowego, w umocnieniu wiary w Jej Syna.

– „W roku stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości pytam się, co dla nas znaczą słowa znanej pieśni Maryjnej: Z dawna Polski Tyś Królową? Przecież nie ma już dawnej Polski. Minęły ponad stuletnie rozbiory upokarzające kolejne pokolenia Polaków. Odległą historią dla wielu pozostają mało znane: wojna obronna z 1920 roku, dwie wojny światowe i okrucieństwo niemieckich obozów koncentracyjnych oraz dziesięciolecia perfidnej walki swoich ze swoimi" – mówił bp Jan Piotrowski.

Dodał, że przyszło nowe – „takie nowe, że dla wielu wciąż niepojęte i niezrozumiałe”.

Biskup podkreślił, że choć obecnie żyjemy w nowej rzeczywistości, to nie brak w niej niepokoju i zazdrości politycznej. – „Ciekawe, że ten sam naród i ta sama matka ojczyzna Polska, a tyle nie pokonywalnych różnic, intryg, zdrad, afer gospodarczych, ekonomicznych i politycznych. A w tym wszystkim ogromna niewdzięczność wobec minionej historii i naszych bohaterów, którzy oddali życie dla Polski" – mówił.

– „Nie możemy sami siebie poniewierać i bić, Polacy dość byli bici przez obcych" – zauważył, że tylko dobrem i miłością można zwyciężyć zło. Zachęcał, by powierzyć losy kraju Matce Bożej Królowej Polski i zaufać Chrystusowi. Zachęcał i prosił, abyśmy wszyscy „mieli odwagę usłyszeć macierzyński głos Maryi”.

Dalsze obchody święta z odegraniem hymnu, podniesieniem flagi, przemówieniem wojewody świętokrzyskiego i salwą honorową, odbyły się w Parku Miejskim. Wydarzenie uświetnił piknik historyczny „Vivat 3 Maja!” z udziałem grup rekonstrukcyjnych, był także poczęstunek z wojskową grochówką.

dziar
tekst za: ekai.pl

>> Relacja na stronie Diecezjalnego Radia eM

>> Relacja na stronie Radia Kielce