Bp Jan Piotrowski: Nikt nie potrafi być wrażliwym tak, jak matka; polska matka; kielecka matka

Jak co miesiąc – z 4 na 5 dzień miesiąca na Jasnej Górze odbyło się nocne czuwanie modlitewne, które prowadzili pielgrzymi z naszej diecezji. We wrześniowym czuwaniu uczestniczył także Biskup Kielecki Jan Piotrowski, który przewodniczył Mszy św. o północy.

W tym miesiącu do podjęcia czuwania zostali zaproszeni mieszkańcy dekanatów nowokorczyńskiego, zagnańskiego i Kielce-Południe. Byli także obecni pielgrzymi z innych parafii, którzy co miesiąc uczestniczą w czuwaniach. Całość koordynował ks. Marek Małczęć, dziekan nowokorczyński.

Eucharystii o północy przewodniczył Biskup Kielecki Jan Piotrowski. Z racji na I czwartek miesiąca modlono się o nowe powołania do naszego kieleckiego seminarium. Bp Piotrowski wyraził radość z tego, że 7 nowych kandydatów rozpocznie studia na pierwszym roku.

W homilii Pasterz Kościoła Kieleckiego zauważył, że wielu pielgrzymów przybywa na Jasną Górę. – „Tysiące ludzie w ostatnim czasie, a miliony w ostatnich latach pielgrzymują do Jasnogórskiego Sanktuarium. Oni nie są turystami, ani wędrowcami. Oni chcą usłyszeć głos Maryi: Uczyńcie wszystko, co mój Syn wam powie”. Biskup zauważył również, że przybywamy zawsze „z radością, z głęboką wiarą i pełni ufności (…). Chcemy uczyć się od Maryi trwania przy Jej Synu”.

Bp Piotrowski podkreślił też rolę matki w życiu dziecka. – „Nikt nie potrafi być wrażliwym tak, jak matka; polska matka; kielecka matka”.

Biskup wspomniał także, jak ważna jest modlitwa. – „Kto kocha modlitwę, ten jest życiowo mądry”. Odwołując się do przeczytanej Ewangelii bp Piotrowski zapytał: „Ile w naszym życiu bezowocnych dni, nieudanych połowów?”.

Odwołując się do słów św. Jana Pawła II biskup stwierdził, że „Maryja jest zwierciadłem, w którym odbijają się wielkie dzieła Boże. Obyśmy w tym zwierciadle widzieli także siebie”.

Nocne czuwania diecezji kieleckiej na Jasnej Górze, odbywające się z każdego 4 na 5 dzień miesiąca, rozpoczęły się przed ponad 60 laty. Co miesiąc uczestniczą w nich wierni i kapłani z kilku dekanatów – tak, aby przynajmniej raz w roku wszystkie parafie mogły wziąć udział w modlitwie. Niestety nie wszystkie parafie (dekanaty) przyłączają się do tej inicjatywy modlitewnej, a szkoda...

xmhas