Bp Jan Piotrowski odwiedził Dom dla Niepełnosprawnych w Piekoszowie

We wtorek, 16 sierpnia 2016 r. Biskup Kielecki Jan Piotrowski złożył wizytę w Domu dla Niepełnosprawnych w Piekoszowie.

O godz. 16.00 uczestnicy turnusu rehabilitacyjnego - ostatniego w tym sezonie - powitali w świetlicy Biskupa Kieleckiego. Wspominano historię wczasorekolekcji zainicjowanych w 1980 r. przez Sługę Bożego ks. Infułata Wojciecha Piwowarczyka. Ksiądz Dyrektor Jan Jagiełka i Barbara wymieniali miejscowości dokąd jeździli. Trudne warunki lokalowe towarzyszyły prawdziwie wspaniałym rekolekcjom. Charakterystyczne wtedy były dni adoracji z postem o chlebie i wodzie, dni misyjne z misjonarzami, lub filmami o pracy w różnych zakątkach świata, oraz zachęty do małych wyrzeczeń w konkretnych intencjach.

Biskup Jan, zapytany o pobyt na misjach, chętnie opowiedział o swoim powołaniu realizowanym od lat 80-tych XX w., o szczegółach ewangelizacji w afrykańskiej dżungli w Kongo i o trudnych warunkach służby w Peru. Bardzo serdecznie prosił o modlitwę za księży misjonarzy z diecezji kieleckiej i za siebie.

O 17.00 rozpoczęła się Eucharystia za wszystkich korzystających z pomocy Domu dla Niepełnosprawnych. W homilii Biskup Kielecki wyjaśnił nam, że ucho igielne nie ma nic wspólnego z igłą do szycia – to brama w Jerozolimie – taka wąska, że przecisnąć się może człowiek bez bagażu – czyli ubogi, na pewno nie wielbłąd – symbol bogactwa, bo objuczony towarami kupieckimi na sprzedaż. Chodziło o postawę serca wobec dobroci i miłosierdzia Boga. Cytując słowa psalmu pytał czym jest człowiek, ze Bóg o nim pamięta i troszczy się o niego? Czy umiemy wyciągać ręce jak dzieci po łaski? A może staramy się o zabezpieczenia na ludzki sposób? Celowo wybrał w Mszale modlitwy o wzajemną miłość, abyśmy jak najlepiej realizowali Jubileuszowe wezwanie Papieża Franciszka do bycia miłosiernymi jak Bóg Ojciec.

Leon na wózku elektrycznym, dziękując nazwał Księdza Biskupa wielkim, dlatego, ze znajduje czas dla chorych i niepełnosprawnych, uważając ich za ważnych. Podarował serce wykonane przez uczestników z obietnicą wdzięcznej modlitwy na naszego biskupa. Zakończył podziękowanie słowami „do zobaczenia za rok”. Przed udzieleniem zebranym apostolskiego błogosławieństwa Biskup Jan pochwalił dwie dziewczyny na wózkach - czytającą Anię i śpiewającą Dominikę.

Radosnym, końcowym akcentem wizyty była wspólna kolacja z Biskupem w jadalni naszego Domu. Wszyscy z podziwem spoglądali na odnoszących naczynia księży z biskupem na czele.