Bp Jan Piotrowski: Pierwsza niedziela Adwentu jest jak brama

„Pierwsza niedziela Adwentu w życiu Kościoła jest jak wielka brama, otwierająca bogaty czas łaski, którego drogami są: kolejny rok duszpasterski przeżywany pod hasłem „Nowe życie w Chrystusie” oraz Święty Rok Miłosierdzia ogłoszony przez Ojca Świętego Franciszka” – pisze w słowie do wiernych bp Jan Piotrowski.

Biskup przypomina, że „nowe życie w Chrystusie jest udziałem wszystkich ochrzczonych” i wyjaśnia znaczenie sakramentu chrztu.

„Chrzest św. jest fundamentem całego życia chrześcijańskiego, bramą życia w Duchu oraz umożliwia nam dostęp do innych sakramentów. Przez chrzest zostajemy wyzwoleni od grzechu i odrodzeni, jako synowie Boży; stajemy się członkami Chrystusa oraz zostajemy wszczepieni w Kościół i jego posłannictwo” – pisze.

Zarazem przypomina ważne dla wspólnoty Kościoła w Polsce i w diecezji kieleckiej rocznice, tzn. wydarzenia chrzcielne, które miały miejsce w Wiślicy (w 880 r.) oraz chrzest Mieszka I (w 996 r.). „Miniona przeszłość i rocznice, jakie ona przywołuje, mają sens jeśli są odczytywane w kluczu teraźniejszości” – podkreśla.

Uważa, że „nadchodzą dni duchowej pomyślności (Jr 33,14), w czasie których Bóg pragnie poprowadzić nas drogami radości, z właściwą sobie sprawiedliwością i miłosierdziem (Ba 5,9)”.

„Nowe życie w Chrystusie, zanurzone w źródle miłosierdzia, jest gwarantem ludzkiego szczęścia” – zauważa biskup Piotrowski, powołując się m.in. na nauczanie papieża Franciszka. „Miłosierdzie – jak pisze Ojciec Święty Franciszek - to droga, która łączy Boga z człowiekiem, ponieważ otwiera serce na nadzieję bycia kochanym na zawsze, pomimo ograniczeń naszego grzechu (Misericordiae vultus, 2)”.

Biskup zachęca, aby symboliczne otwarcie bram miłosierdzia w bazylikach stawało się dla wiernych czytelnym znakiem.

„Niech zatem Brama Miłosierdzia, którą w III Niedzielę Adwentu otworzymy w katedrze kieleckiej oraz w bazylikach mniejszych naszej diecezji, będzie znakiem, że Bóg jest bogaty w miłosierdzie i oczekuje nas w kościołach jubileuszowych, z darem sakramentalnego przebaczenia i łaskami odpustu, ze swoim Słowem i Eucharystią” – pisze. Zachęca także do uczynków miłosierdzia w życiu rodzinnym, małżeńskim, kapłańskim i społecznym. Apeluje, aby był to „nowy styl, którego perłami będą uczynki miłosierdzia, jako ozdoba dojrzałej wiary i życia w Chrystusie”.

Na koniec podkreśla, że wszyscy jesteśmy wezwani, aby „być miłosiernymi jedni wobec drugich. Wraz z Maryją, Matką Miłosierdzia, proszę i modlę się razem z wami i za was, aby miłosierdzie Boże leczyło nasze życiowe rany i czyniło nas coraz piękniejszymi dziećmi Boga, naszego miłosiernego Ojca”.

dziar
tekst za: www.ekai.pl