Bp Jan Piotrowski poświęcił figurę św. Rity

Uroczystości odpustowe ku czci św. Rity odbyły się w Parafii p.w. św. Antoniego z Padwy w Kielcach. Rozpoczęła je Koronka do św. Rity. Głównym punktem była Msza św., której przewodniczył Biskup Kielecki Jan Piotrowski.

- „Bracia i Siostry! Pozdrawiam Was bardzo serdecznie w odpustową uroczystość ku czci świętej Rity. Świętej, a jakże zwyczajnej – bo przeszła bowiem przez doświadczenie małżeńskie i rodzinne, i zarazem niezwykłej – ponieważ dla Niej była to owocna droga do świętości” – rozpoczął homilię bp Piotrowski.

Ordynariusz diecezji kieleckiej wiele mówił także o poszukiwaniu przez ludzi szczęścia. Jak podkreślał,  na przełomie wieków powstały różne definicje tego słowa, ale  chrześcijanin powinien przyjmować te ewangeliczne kryteria  powodzenia. – „Chrześcijańska droga do szczęścia to nic innego jak przyjaźń z Jezusem Chrystusem od chwili Chrztu Świętego. On zawsze woła człowieka do siebie i mówi ciepłym głosem pasterza i odkupiciela: Przyjdźcie do mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście a ja Was pokrzepię. Pokrzepieniem jest Słowo Boże, sakramenty, modlitwa i czyny miłosierdzia” – przypominał biskup.

- „Droga świętej Rity była trudna, ale nie beznadziejna, bo pełna miłości i wierności małżeńskiej. Kolejny etap jej życia związany był z zakonem, kontemplacji. Pamiętajmy, że to nie beatyfikacje i kanonizacje czynią świętych i błogosławionych, one tylko potwierdzają, że takimi byli. Świętymi czyni ich wierne życie duchem Ewangelii – zwłaszcza nauką ośmiu błogosławieństw, przykazaniami i czynami miłosierdzia” – zaznaczył bp Piotrowski.

Podczas uroczystości Biskup Kielecki poświęcił figury św. Rity oraz św. Antoniego.  Po Mszy św. wierni ucałowali relikwie św. Rity.

- „To ważne wydarzenie w dniu parafii. Ja choć należę do innej, to staram się uczestniczyć w uroczystościach i nabożeństwach poświęconych tej świętej.  Wiele bowiem tej patronce zawdzięczam, to za Jej wstawiennictwem wypraszam potrzebne łaski” – powiedział pan Krzysztof.

- „Ja powierzam świętej Ricie swoje problemy i kłopoty. Wiele razy doświadczyłam Jej wsparcia” – powiedziała pani Elżbieta.

Święta Rita jest patronką spraw trudnych i beznadziejnych. W 2008 r. bp Kazimierz Ryczan powołał ją na drugą patronkę kościoła św. Antoniego z Padwy w Kielcach. Od tamtego czasu kult świętej w parafii rozrasta się. Co poniedziałek parafianie uczestniczą w nabożeństwach ku czci św. Rity. Zawiązała się tu też grupa modlitewna, której patronuje ta  święta. Uroczystości odpustowe odbywają się 22 maja.

tekst za: em.kielce.pl

>> Galeria zdjęć