Bp Jan Piotrowski przewodniczył Mszy św. z okazji inauguracji roku akademickiego

Bp Jan Piotrowski przewodniczył w Kościele Akademickim św. Jana Pawła II Mszy św. inaugurującej działalność duszpasterstw akademickich w nowym roku akademickim 2017/2018, z udziałem rektorów, dziekanów, profesorów i studentów kieleckich uczelni.

Eucharystię koncelebrowali duszpasterze akademiccy oraz księża profesorowie z rektorem WSD, ks. dr. Pawłem Tamborem.

W homilii bp Jan Piotrowski mówił o cnocie sprawiedliwości w kontekście Starego i Nowego Testamentu oraz w odniesieniu do aktualnej misji wyższych uczelni. Przypomniał, że wszystkie epoki rozważały pojęcie sprawiedliwości, począwszy od systemów filozoficzno-etycznych starożytności, po księgi Starego Przymierza, gdzie „prawe postępowanie kryje wyraźny element etyczny”. – „A w Nowym Testamencie? Jezus wzywał do sprawiedliwości, nazywał ją wyjątkowym darem Boga, ale On szukał przede wszystkim grzeszników, a nie sprawiedliwych” – mówił biskup kielecki.

„Święty patron Jan Paweł II, duchowy uczestnik naszej celebracji zachęca nas do zdobywania moralnych sprawności, gdzie cnota sprawiedliwości jest perłą w koronie” – podkreślał bp Piotrowski, apelując do zebranych, aby „bogaty skarbiec tej cnoty rozumianej ewangelicznie inspirował środowiska akademickie”. Wspólnie modlono się w intencji „naukowej uczciwości i życia w prawdzie”.

W imieniu profesorów głos zabrał rektor Politechniki Świętokrzyskiej prof. dr hab. inż. Wiesław Trąmpczyński, który przypomniał m.in., że „kościół akademicki jest jedynym miejscem gromadzącym wszystkie środowiska akademickie Kielc” oraz cytował fragmenty nauczania Jana Pawła II odnoszące się do świata nauki.

Po błogosławieństwie relikwiami św. Jana Pawła II bp Piotrowski poświęcił nowe sale duszpasterstwa, m.in. pracownię ikon.

Duszpasterstwo akademickie w Kielcach skupia studentów z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, Politechniki Świętokrzyskiej i uczelni prywatnych. W Kielcach istnieją trzy główne ośrodki DA: przy parafii św. Franciszka z Asyżu ojców kapucynów, przy parafii św. Wojciecha oraz centralny Ośrodek DA - „Wesoła 54”, przy kościele akademickim św. Jana Pawła II.

„Studentom dedykowane są cotygodniowe spotkania wtorkowe, m.in. o tematyce biblijnej, poświęcone relacjom damsko – męskim, rusza także klub filmowy” – informuje KAI ks. dr Rafał Dudała, diecezjalny duszpasterz akademicki.

W każdą niedzielę studenci mają swą Mszę św., z oprawą liturgiczną wyłącznie głosową, zapewnianą przez Scholę Akademicką. Z kolei na zakończenie Mszy św. w języku angielskim (sobota wieczorem) będą się odbywały spotkania duszpasterskie po angielsku. Studenci angażują się także m.in. w działalność charytatywną i artystyczną, np. w ramach Szkoły Pisania Ikon i współpracują z Akademią Przedsiębiorczości.

dziar
tekst za: ekai.pl