Bp Jan Piotrowski uczestniczył w nocnym czuwaniu na Jasnej Górze

Jak co miesiąc – z 4 na 5 dzień miesiąca na Jasnej Górze odbyło się nocne czuwanie modlitewne, które prowadzili pielgrzymi z naszej diecezji. W majowym czuwaniu uczestniczył także Biskup Kielecki Jan Piotrowski, który poprowadził Apel Jasnogórski oraz przewodniczył Mszy św. o północy.

W tym miesiącu do podjęcia czuwania zostali zaproszeni mieszkańcy dekanatów kazimierskiego, sędziszowskiego i skalbmierskiego. Byli także obecni pielgrzymi, którzy przyjeżdżają na Jasną Górę co miesiąc: z Łopuszna, Mniowa, Ćmińska, Łosienia oraz kieleckich parafii św. Jadwigi i św. Józefa.

Po Apelu Jasnogórskim pierwszą część czuwania poprowadził ks. kan. Marian Fatyga – proboszcz ze Skalbmierza, który opowiadał o istocie nabożeństw majowych, tych odprawianych w kościołach, ale i przy przydrożnych figurkach, kapliczkach i krzyżach. Dopełnieniem tego słowa był śpiew Litanii Loretańskiej oraz odmówienie Tajemnic Radosnych Różańca Świętego.

O północy została odprawiona Msza św., której przewodniczył Biskup Kielecki. – „Maryja zaprasza nas do nieustannego wsłuchiwania się w głos Jej Syna (…). Ona, jako matka, wie, czego nam potrzeba” – mówił bp Piotrowski.

Kielecki ordynariusz zauważył, że będąc na Jasnej Górze, jesteśmy niejako w „szkole Maryi”. – „Chcemy być w szkole Maryi, gdzie Ona sama jest najlepsza nauczycielką i pragniemy, aby ona nam pomogła poznać Jezusa”. Biskup zauważył także, że „coraz więcej jest ludzi nieochrzczonych, których nie interesuje łaska wiary, nie interesuje Chrystus i Jego tajemnica odkupieńczej miłości”.

Przywołując przykład uczniów idących do Emaus, którzy z Jezusem rozmawiali, ale Go nie rozpoznali bp Piotrowski stwierdził, że „kto nie przylgnie do Jezusa swoim sercem, będzie miał o nim tylko dobre informacje, ale jego wiara będzie wątpliwa i niedojrzała”.

„Na Jasnej Górze, przy Maryi zapala się po raz kolejny zielone światło nadziei. Wraz z Maryją podążajmy za tym światłem” – zachęcał biskup.

Po Mszy św. odmówiono Tajemnice Bolesne Różańca Świętego. Modlitwę poprowadził ks. kan. Edmund Nocoń – dziekan sędziszowski, następnie została odprawiona Droga Światła – nabożeństwo na wzór Drogi Krzyżowej, które odprawiane jest w okresie wielkanocnym. Modlitwę przeplataną śpiewem wielkanocnych pieśni poprowadził ks. Michał Haśnik wraz z ks. Marianem Fatygą.

Ostatnim punktem czuwania była modlitwa prowadzona przez ks. kan. Sławomira Sarka – dziekana kazimierskiego, po której nastąpiło zasłonięcie Cudownego Obrazu Matki Bożej. Kolejne czuwanie już za miesiąc.

xmhas