Bp Jan Piotrowski w Domu św. Jana Pawła II: To przestrzeń do realizowania ludzkich marzeń i myśli

W Kielcach przy ul. Pietraszki, w Domu św. Jana Pawła II odbyło się spotkanie integracyjne, które rozpoczęła Msza św. pod przewodnictwem Biskupa Kieleckiego Jana Piotrowskiego. Wierni modlili się o dalszy rozwój tego miejsca, tak aby w jak najszybciej mogło stać się ono oazą spokoju dla osób niepełnosprawnych.

Budynek przy ul. Pietraszki powstał w 1939 r. Miał się tu mieścić Katolicki Uniwersytet Ludowy, jednak plany przekreślił wybuch II wojny światowej. W jej trakcie stacjonował tu garnizon niemiecki, a po wojnie siostry albertynki prowadziły w tym miejscu placówkę opiekuńczą. Komunistyczne władze znacjonalizowały jednak obiekt, który został zwrócony diecezji kieleckiej w połowie lat 90-tych.

– Cieszę się ogromnie, że po tylu latach i koncepcjach, które sam proponowałem, przyszła piękna inicjatywa, aby to był żywy pomnik ku czci św. Jana Pawła II z obecnością ludzi niepełnosprawnych, z rehabilitacją i pracą. Ufam, że wspólnym wysiłkiem samorządu, władz miasta i państwowych to miejsce będzie oazą nadziei. Otwiera to przestrzeń do zrealizowania ludzkich marzeń i myślę, że tak właśnie będzie – podkreślił bp Jan Piotrowski.

Zarząd nad budynkiem otrzymała Fundacja Gramy z Tobą. Na terenie trzykondygnacyjnego obiektu z dwunastoma salami i pięciohektarowej działce ma powstać Zakład Aktywności Zawodowej, który pomoże osobom niepełnosprawnym.

– Pracujemy nad pewnym rozwojem tego domu od 2019 r. i mamy dopracowany docelowy jego kształt. Chcemy rozpocząć od utworzenia Zakładu Aktywności Zawodowej dla osób z niepełnosprawnością, na początek znajdzie tam pracę 30 osób. Jest to bardzo piękne, ciekawe, zalesione miejsce, powstaną tam cztery pracownie - pszczelarska, ogród ziołowy, ciastkarnia oraz pracownia rękodzieła – mówi ks. prof. Witold Janocha, dyrektor Domu św. Jana Pawła II w Kielcach.

– Podjęcie pracy przez osoby z niepełnosprawnością jest tym samym wycofywaniem z rehabilitacji leczniczej i przejmowaniem kontroli pod względem ekonomicznym i społecznym nad samym sobą – dodaje ks. prof. Janocha.

Na otworzenie Zakładu Aktywności Zawodowej samorząd województwa, ze środków PFRON przeznaczył 650 tys. złotych. – To wspaniała inicjatywa diecezji kieleckiej oraz fundacji Gramy z Tobą. Cieszymy się, że osoby z niepełnosprawnością znajdą tu miejsca pracy, będą mogły się dokształcać i rozwijać. Mamy nadzieję, że ZAZ będzie dopiero początkiem funkcjonowania tego miejsca i da możliwości dla osób najbardziej potrzebujących – podkreśliła Renata Janik, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego.

Budynek, w którym ma powstać ośrodek wymaga ogromnych nakładów finansowych. Fundacja uruchomiła zbiórkę na zakup platformy schodowej dla osób niepełnosprawnych na portalu zrzutka.pl https://zrzutka.pl/x8zjb2

tekst za: em.kielce.pl

>> Homilia Biskupa Kieleckiego i galeria zdjęć