Bp Jan Piotrowski w Imbramowicach: Margaretki modlitwą, jak pasem bezpieczeństwa, otaczają kapłanów naszej diecezji

19 października 2018 r. zainaugurowaliśmy kolejny - czwarty już rok - modlitewnych czuwań Wspólnot Margaertkowych w Sanktuarium Męki Pańskiej w Imbramowicach. W tym szczególnym dniu w czuwaniu uczestniczył Biskup Kielecki Jan Piotrowski.

Czuwanie rozpoczęła wspólna modlitwa różańcowa pod duchowym przewodnictwem Sióstr Norbertanek. Następnie zebrani wzięli udział w Drodze Krzyżowej, którą poprowadził ks. Krzysztof Toboła.

W konferencji o. Marek Żychowski – cysters z Jędrzejowa w niezwykle barwny sposób przedstawił historię życia bł. Wincentego Kadłubka, eksponując szczególnie jego pokorę, pracowitość i maryjność oraz podkreślając znaczenie postawy życiowej Świętego Patrona w kontekście zbliżającego się stulecia odzyskania przez naszą Ojczyznę niepodległości. Następnie zebrani mieli możliwość uczczenia relikwii bł. Wincentego.

O godz. 21.00 rozpoczęła się Msza św. o nowe i święte powołania do Służby Bożej w Kościele oraz o uświęcenie kapłanów i sób konsekrowanych. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił Biskup Kielecki Jan Piotrowski. W homilii hierarcha podkreślił, że Wspólnoty Margaretkowe wkraczają w czwarty rok czuwań, podczas których „modlitwą, jak pasem bezpieczeństwa otaczają kapłanów naszej diecezji”.  Bp Piotrowski wskazał również, że „istotną cechą i celem Apostolatu „Margaretka” jest codzienna modlitwa za konkretnych kapłanów, jako odpowiedź na prośbę Maryi - Królowej Pokoju. Łzy Matki Bożej, a także wiele razy łzy matek kapłanów, zrodziły to wielkie dzieło, aby kapłani nie pozostawali osamotnieni w swojej posłudze ewangelizacyjnej”. Podczas czuwania przyrzeczenie modlitwy w intencji Księdza Biskupa Jana złożyła nowopowstała Wspólnota Margaretkowa.

O godz. 22.00 rozpoczęła się Adorację Najświętszego Sakramentu włączając się w modlitwę w intencji Synodu młodzieży oraz o nowe i święte powołania kapłańskie, zakonne i misyjne.

Po zakończeniu czuwania zebrani spotkali się w spichlerzu na poczęstunku przygotowanym przez cCzłonkinie Wspólnot Margaretkowych.

W czuwaniu wzięli udział Kapłani i wierni z parafii:
- pw. Św. Maksymiliana Marii Kolbego w Kielcach - Ks. prał. Grzegorz Pałys
- pw. Św. Józefa Robotnika w Kielcach - Ks. Michał Kościański
- pw. Bożego Ciała w Busku- Zdroju - Ks. Andrzej Kaleta
- pw. Św. Brata Alberta w Busku-Zdroju
- pw. Matki Bożej Różańcowej w Smardzowicach - Ks. Łukasz Duraj
- pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Strawczynie - Ks. Daniel Olejarczyk
- pw. Św. Idziego w Tczycy - Ks. Krzysztof Toboła
- pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Kacicach - Ks. Piotr Boś
- pw. Św. Andrzeja Apostoła w Sieciechowicach
- pw. Bożego Ciała w Słomnikach - Ks. Adam Dziadek
- pw. Św. Benedykta Opata w Imbramowicach - Ks. Zbigniew Szewczyk
- pw. Św. Mikołaja w Solcu-Zdroju
- pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Szańcu
- Ks. kan. Władysław Ogonowski
- Ks. dr Mariusz Rak
- Ks. kan. Jan Robak
- Ks. dr Andrzej Kwaśniewski
- O. Marek Żychowski OCist.
- Ks. Janusz Stach - Kustosz Regionalnego Sanktuarium Męki Pańskiej w Imbramowicach.