Bp Jan Piotrowski w Słowie na Wielki Post: Jest to czas przemiany i nawrócenia z innymi i dla innych

Dobrze przeżyty sakrament pokuty, słowo Boże słuchane podczas Mszy św. i czytane w ciszy mieszkań, rekolekcje oraz udział w nabożeństwach pasyjnych – do praktykowania tych postaw zachęca Biskup Kielecki Jan Piotrowski w Słowie Pasterskim na Wielki Post. Słowo było odczytywane w kościołach w niedzielę, 5 marca br.

Pasterz Kościoła kieleckiego na wstępie przypomina, że hasłem bieżącego roku duszpasterskiego są słowa: Idźcie i głoście. – „Nakaz misyjny Pana Jezusa, skierowany do apostołów dwa tysiące lat temu, ma również dzisiaj taką samą wartość i napotyka na takie same wyzwania, a głoszenie Ewangelii jest naszym świętym obowiązkiem” – pisze bp Piotrowski, który dalej stwierdza, że „Ewangelia jest dobrą nowiną, która prowadzi w stronę dobra”. 

Przywołując posynodalną adhortację papieża Franciszka Evangelii gaudium biskup pisze, że „jeśli ktoś pragnie żyć godnie i w pełni, nie ma innej drogi, jak uznanie drugiego człowieka i szukanie jego dobra”.

Nawiązując do niedzielnej Ewangelii o kuszeniu Jezusa hierarcha stwierdza, że „wąż jest obrazem złego ducha”, który kusi Jezusa Chrystusa – tak samo, jak kusi każdego człowieka. Jezus jednak nie poddaje się. – „Każdy, kto jak Jezus, z odwagą i pełnym zaufaniem pokładanym w Bogu miłosierdzia, powie Złemu i jego natrętnym pokusom: Idź precz, szatanie!, jest zwycięski i nawrócony”. 

Gdyby jednak człowiek zgrzeszył, to - za św. Augustynem - bp Piotrowski przypomina, że „pokora i wstyd po uczynionym grzechu, daleko są milsze Bogu, niż pycha po spełnieniu dobreo uczynku”.

„Jakże szeroko otwarte są dla nas Boże źródła łaski i przebaczenia” – pisze biskup, zachęcając do korzystania z sakramentu pokuty i pojednania, słuchania i czytania słowa Bożego, modlitwy Koronką do Bożego Miłosierdzia, czy udziału w nabożeństwach pasyjnych. – „Sprawdzianem naszej wiekopostnej drogi nawrócenia i pracy nad sobą (…) będzie podjęcie walki ze swoim wadami. Droga wielkopostnych zadań wyrasta z głębokiej nauki Ewangelii, a jest nią modlitwa, post i jałmużna” – dodaje bp Piotrowski.

Na zakończenie biskup kielecki przywołuje postać św. Brata Alberta, którego rok aktualnie przeżywamy, a także – idąc za życzeniem Ojca Świętego Franciszka – zachęca, abyśmy „odzyskali zapał i pogłębili naszą radość z ewangelizowania, nawet wtedy, kiedy trzeba zasiewać, płacząc”. Bp Piotrowski zawierza wszystkich wstawiennictwu Maryi – Gwieździe nowej ewangelizacji, „która orędziem fatimskim zaprasza nas do wytrwałej modlitwy różańcowej, pokuty i nawrócenia”.

xmhas

Przeczytaj: Słowo Biskupa Kieleckiego na Wielki Post