Bp Kazimierz Gurda przeprowadza Wizytację Kanoniczną

Udzielanie Sakramentu Bierzmowania, głoszenie Słowa Bożego w czasie Mszy św., spotkanie z grupami parafialnymi i modlitwa na cmentarzu to główne punkty Wizytacji Kanonicznej w każdej parafii. W niedzielę, 28 października taką Wizytację przeżywała Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Kazimierzy Wielkiej. Parafię wizytował bp Kazimierz Gurda.

Ksiądz Biskup przybył do Kazimierzy Wielkiej przed godz. 8.00. Na początek udał się wraz z miejscowymi kapłanami na cmentarz parafialny, aby pomodlić się za wszystkich zmarłych parafian. Modlitwa odbyła się przy nowym Krzyżu cmentarnym, który został wcześniej poświęcony przez Księdza Biskupa.

O godz. 9.00 rozpoczęło się liturgiczne powitanie bp Kazimierza Gurdy we wspólnocie parafialnej. W drzwiach kościoła dostojnego gościa powitał ks. Dziekan Janusz Mularz, proboszcz parafii podając Księdzu Biskupowi do ucałowania relikwie Krzyża Świętego. Następnie bp Gurda pokropił wszystkich wodą święconą i udał się w procesji do ołtarza.

Po chwili modlitwy przed Najświętszym Sakramentem celebransi ubrali szaty liturgiczne i rozpoczęła się Msza św., której przewodniczył Ksiądz Biskup. Po pozdrowieniu Ksiądz Proboszcz przedstawił sprawozdanie z życia parafii. „Cieszymy się z obecności Księdza Biskupa wśród nas tym bardziej, że bp Kazimierz Gurda pierwszy raz wizytuje naszą parafię. Ostatnia wizytacja odbyła się w naszej parafii 9 lat temu” – mówił ks. Mularz.

Słowo Boże w czasie Mszy św. wygłosił bp Kazimierz Gurda. Nawiązał do przeżywanej Uroczystości Rocznicy Poświęcenia Kościoła Własnego. „Dzisiaj dziękujemy Bogu za dar waszej świątyni, w której możecie się modlić i w której przyjmujecie Sakramenty Święte” – mówił kaznodzieja.

Po Komunii św. bp Gurda w imieniu Biskupa Ordynariusza podziękował wszystkim kazimierskim parafianom za to, że troszczą się o swoją świątynię. „Dziękuję za wszystkie prace, które podejmujecie i podejmowaliście za czasów poprzedniego proboszcza ks. prałata Jerzego Kantyki. Wiem, że proboszczowie mogą liczyć na was” – mówił hierarcha.

Na zakończenie Mszy św. Ksiądz Biskup udzielił pasterskiego błogosławieństwa.

Po Mszy św. odbyło się spotkanie z Kółkami Różańcowymi, Gronem Przyjaciół Seminarium i Wspólnotą modlitewną „Kana”.

O godz. 10.30 została odprawiona Msza św. z udziałem dzieci. W homilii Ksiądz Biskup zwrócił się do rodziców i dziadków dzieci: „Jeżeli wy nie dacie dobrego przykładu swoim dzieciom i wnukom – one nie przyjadą same do kościoła. To od was wszystko zależy” – wołał bp Gurda.

Po Mszy św. Ksiądz Biskup udzielił indywidualnego błogosławieństwa wszystkim dzieciom. Następnie udał się wraz z dziećmi na Plac kościelny, gdzie poświęcił nowy Krzyż misyjny.

W samo południe rozpoczęła się Suma Pontyfikalna, w czasie której bp Kazimierz Gurda udzielił Sakramentu Bierzmowania 107-osobowej grupie młodzieży.

Po Mszy św. na plebanii Ksiądz Biskup spotkał się z kapłanami dekanatu kazimierskiego.

Bp Gurda odwiedził także w swoich mieszkaniach księży wikariuszy oraz złożył wizytę w Klasztorze Sióstr Służebniczek. Tak dobiegła końca Wizytacja Kanonicza w kazimierskiej parafii.

Dziękujemy Księdzu Biskupowi za to, że mogliśmy mu towarzyszyć w jego pasterskiej posłudze.

Trzeba w tym miejscu dodać, że także bp Ordynariusz Kazimierz Ryczan oraz bp Marian Florczyk wizytują parafie naszej diecezji. Każdy biskup w jednym roku przeprowadza wizytacje dwóch dekanatów. Dlatego prosimy Was – Drodzy Czytelnicy – o modlitwę za naszych pasterzy, aby mieli dużo siły do pełnienia swojej pasterskiej misji w naszej diecezji!

tk

Modlitwa za zmarłych na cmentarzu
Poświęcenie nowego Krzyża cmentarnego
Modlitwa przed Najświętszym Sakramentem